Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde genetik tanı testi kimlere önerilir?

12,020
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde genetik tanı testi kimlere önerilir?

Tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyolarda genetik inceleme yapmak mümkündür, böylece doğacak bebekteki olabilecek kromozom bozuklukları tespit edilip anormal olanlar elenerek normal embriyoların transferi ile gebelik şansı artırılmakta ve düşük riski azaltılabilmektedir. 

Tüp bebek yöntemi ile geliştirilen embriyolarda genetik inceleme yapılması preimplantasyon genetik tanı olarak isimlendirilmektedir. 

Bu işlem sperm ve yumurta hücresinin laboratuvar ortamında döllenmesi sonucu oluşan embriyolardan hücre alınarak yapılmaktadır. Alınan hücrelerde tüm kromozomların sayısal ve yapısal bozukluk taşıyıp taşımadığı bakılabildiği gibi Akdeniz anemisi gibi tek gen hastalıkları dediğimiz genetik geçiş gösteren hastalıklar da taranabilmektedir.  böylece genetik olarak sağlıklı embriyolar anne adayına transfer edilerek sağlıklı bebeklerin dünyaya getirilmesi sağlanabilmektedir. 

Tüp bebek tedavisinde genetik tanı, kromozomal veya genetik hastalık riski taşıyan çiftlere, ciddi sperm problemi olan infertil vakalara, ileri kadın yaşı durumunda , tekrarlayan gebelik kayıpları durumunda veya tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlıklarında veya daha önce genetik olarak  problemli doğum öyküsü bulunan çiftlere önerilmekte ve uygulanmaktadır. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat