Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde embriyo seçimi neye göre yapılır?

26,700
kez izlendi
Puan: 3.58 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde embriyo seçimi neye göre yapılır?

Döllenmiş bir yumurta yaklaşık 20 saat sonra ilk hücre bölünmesine başlayarak 2 hücreli bir hal alır. Bu dönemden itibaren embriyoların değerlendirilmesi hücre şekli ve boyutu, hücre dışı yapıların derecesi, hücrelerdeki çekirdek sayısı ve kompaktlaşma zamanı gibi parametreler dikkate alınarak yapılır. Embriyoların değerlendirme kriterleri günlerine göre farklılık göstermektedir.

Normal bölünme hızına sahip bir embriyo 2. günde 3-4 hücre, 3. günde  6-8 hücre ve 4. günde ise birleşme işaretlerine bağlı olarak 10'un üzerinde hücreye sahip olan embriyodur. Kalite değerlendirmesine göre ise  embriyolar sahip oldukları hücrelerin büyüklerinin eşitliğine, hücre dışı yapıların miktarına göre sınıflandırılır. 1. kalite embriyo, eşit hücre büyüklüğüne sahip,  %5< hücre dışı yapı içerirken 4. kalite embriyoda hücre büyüklerinin belirgin derecede farklılık gösterdiğini ve >%30'dan fazla artık hücre içerdiğini gözlemekteyiz. 

Döllenmeden sonraki 4. günde gelişen embriyoda yaklaşık 16-20 hücre bulunmaktadır. 4. günde embriyolarının değerlendirilmesinde embriyo içinde sıvı dolu boşluk oluşmaya başlamışsa 1. kalite embriyo olarak sınıflandırılırken hücre sayısı 10 veya daha az sayıda olan ve herhangi bir birleşme bulgusu gözlenmeyen embriyo ise 4. kalite olarak sınıflandırılır.

Blastosist oluşumu yumurtanın sperm ile birleşmesinden sonra ki 5. ve 6. günlerde gerçekleşir. Blastosist aşamasında embriyo farklılaşmış iki hücre grubundan oluşmaktadır. Bu iki farklı hücre grubundan birincisi iç hücre kitlesi olarak adlandırılan ve bebeği oluşturmakla görevli kısımdır. Diğeri ise dış hücre kitlesi olarak adlandırılan ve gebelik esnasında bebeğin beslenmesinden sorumlu olan gebelik kesesini oluşturacak kısımdır. Blastosistlerin değerlendirilmesinde genişleme seviyesi, iç hücre kitlesinin ve dış hücre kitlesinin yoğunluğu ve kalitesi önemlidir.

Tüp bebek tedavisinde yüksek oranda gebelik başarısı sağlayabilmek için iyi embriyolar oluşturabilmek esastır. Bunun için de yüksek teknolojik donanıma sahip tecrübeli laboratuvarlar öne çıkmaktadır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat