Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran teknikler nelerdir?

24,065
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran teknikler nelerdir?

Tüp bebek tedavisi yaptıran hastaların hekimlerine gittiği zaman en çok sordukları sorular "daha önce uygulanan tedaviden farklı bir şey yapılacak mı" ya da "tedavinin başarısını artırmak için yeni bir teknik uygulanacak mıdır" sorularıdır. Ancak bu sorunun karşılığında verilen cevaplar genellikle yetersiz kalır. Çünkü hastaların bu isteğine cevap verebilecek, başarıyı gerçekten artırdığı gösterilecek teknikler bilimsel olarak kanıtlanmış teknikler değildir.

Gazetede, medya kanallarında "tüp bebek tedavisinin başarısını artırıyor" şeklinde lanse edilen tekniklerin birçoğu bilimsel olarak başarıyı artırdığı kanıtlanmış teknikler değildir. Bu nedenle hekimlerin hastalarına önereceği tedavilerde gerçekten bilimsel olarak başarıyı artırdığı gösterilmiş tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Hastanın daha önce yapılmış tüm tetkiklerinin ve tüm işlemlerinin değerlendirilmesi gerekir. Bunun dışında hastaya rahim filimi çekilmemişse rahim filimi çekerek tüplerin kontrol edilmesi çok önemli bir başarı sağlayabilir. 

Histeroskopi ile ilgili, yani rahim içerisine ışıklı bir kamera ile bakma işlemi daha önceden tüp bebek tedavisinde başarıyı artırdığı söylenmekteydi, ancak yeni çalışmalarda gereksiz yere yapılan histeroskopi işleminin tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmadığı gösterilmiştir. Ancak hastanın rahim içerisinde bir polip, miyom ya da yer kaplayan bir lezyonu varsa mutlaka histerskopi tedaviye eklenmelidir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı yakalayabilmek için gerekli genetik incelemelerin yapılması gerekir. Anne ve baba adayının kromozom yapılarının araştırılması ve onların genetik bir problemlerinin olup olmadığını araştırılması en doğru adımdır. Eğer çiftin böyle bir problemi varsa mutlaka hastaya PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) denilen; embriyoları oluşturduktan sonra transfer etmeden önce yapılan embriyo biyopsisiyle embriyoların genetik yapılarının araştırılması işlemi yapılarak embriyo tutunma başarısı ve gebelik başarısı artırılabilir.

Daha önceden yapılan pıhtılaşma faktörlerinin incelenmesi ya da pıhtılaşma faktörlerinin araştırılması yapılarak tüp bebek başarısının artırma arzusunun maalesef yapılan bilimsel çalışmalarla başarısız sonuçlandığı ya da bu işlemlerin gereksiz olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle artık hastalara pıhtılaşma testleri ile ilgili herhangi bir test istememekteyiz ya da pıhtılaşma üzerine bir araştırma yapılmamaktadır. 

Tüp bebek tedavisi başarısını artıran teknikler sanıldığı kadar çok fazla değildir. Son 10 yıllık periyotta bu tekniklerin sayısı artırılamamaktadır. Ancak geleceğe umutla bakmaktayız. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat