Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir?

6,400
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir?

Tüp bebek tedavisinin deneme sınırı tespit edilememiştir. Bilimsel olarak yapılan bir araştırmayla ya da bilimsel olarak belirlenen bir sınır yoktur. Bu nedenle hastalara "kaç kere tüp bebek tedavisi yaptırabiliriz" diye sorduklarında net bir cevap verilmemektedir.

Ancak hastanın yumurtası ve erkeğin spermi varsa isteği kadar tüp bebek deneyebilir. Burada etik kuralları göz önünde bulundurmak gerekir. Hastanın doğum yapacağı yer ve doğuracağı yaş çok önemlidir. Çünkü 45 yaşından sonra oluşacak gebeliklerde canlı doğum oranı çok düşmektedir. Aynı zamanda gebelik oranı da düşmektedir. Bu nedenle tedavi sayısından ziyade tedavinin ne zamana kadar yapabileceği önemlidir.

Tedavi sayısını değerlendirirken hasta için oluşturacak kompilasyonlar, hasta için de oluşabilecek riskleri de değerlendirmek lazımdır. Çünkü yapılan tedavilerinde kullanılan ilaçların meme üzerine özellikle birtakım riskler oluşturabileceği üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Fakat bu çalışmaların henüz tam netleşmemiş sonuçları ya da tam kesinleşmiş sonuçları tam elimizde olmadığı için hastalara "şu kadar kez" ya da "şu kadar doz ilaç kullandıktan sonra tedaviyi bırakmalısınız" gibi kesin bir söz söylememiz doğru olmaz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat