Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek ile yaşanan hamileliklerde düşük riski daha mı fazla?

16,976
kez izlendi
Puan: 4.45 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek ile yaşanan hamileliklerde düşük riski daha mı fazla?

Gebelikte düşük riski kadın yaşı ile birlikte artış göstermektedir. Bu artış yaş ile birlikte yumurtalarda artan genetik bozukluk riski ile açıklanabilir. Biliyoruz ki kadın yaşı ile birlikte yumurtaların sayısı azalmakta, yumurtaların kalitesi bozulmakta ve  bunlara ek olarak yumurtalarda genetik anormallik riski artış göstermektedir. Tüm bu faktörler de kendiliğinden elde edilmiş gebeliklerde dahi düşük riskini artırmaktadır. Şöyle ki 35 yaşın altında elde edilen kendiliğinden gebelikte mevcut düşük riski %15 civarında iken bu oran 40 yaş sonrası hamileliklerde %35-40'lara kadar çıkmaktadır. 

Tüp bebek tedavisi ile elde edilmiş gebeliklerde düşük riski tüp bebek nedenine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Özellikle şiddetli sperm problemi nedeniyle yapılan tüp bebek tedavisi sonucu elde edilen gebeliklerde mevcut düşük riskinin %1-2 oranında daha fazla olduğu bilinmektedir. Onun dışında tüp bebek tedavisi  ile oluşan gebeliklerde düşük riski kendiliğinden elde edilen gebeliklerdeki kadardır, herhangi bir artış görülmez.  

Kadın yaşı arttıkça düşük riski artışını bildiğimiz için ileri yaş hastalara tüp bebek tedavisi ile birlikte embriyoların genetik olarak incelenerek transfer edilmesi işlemi yani preimplantasyon genetik tanı önerilebilir. Böylece hem gebelik şansını artırmak hem de elde edilen gebelikte düşük riskini azaltmak mümkün olmaktadır. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat