Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tüp bebek ile normal gebelik arasında fark var mıdır?

9,477
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tüp bebek ile normal gebelik arasında fark var mıdır?

"Tüp bebek tedavilerinde oluşan gebeliklerin normal yolla oluşan gebeliklerden var mıdır" sorusu tedaviye başlayacak olan çiftlerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesidir. Aslında çok da yerinde bir sorudur. Çünkü tüp bebek tedavilerinde oluşan embriyo doğal olmayan ortamlarda oluşturarak anne adayına transfer edilir ve sonrasında gebelik oluşur. Bununla ilgili ilk yıllarda pek çok araştırma yapılmış ve oluşan gebeliklerin daha fazla komplikasyon içerip içermediği ya da doğacak bebeklerin daha fazla risk taşıyıp taşımadıklarıyla ilgili çok sayıda inceleme yürütülmüştür. Ancak bununla ilgili çok fazla veri halen elimizde yoktur. Şunu söyleyebiliriz ki, tüp bebek tedavisi ile oluşan gebeliklerin takibi oluşan gebeliklerin normal gebeliğe oranla daha fazla risk içermez.

Gebeliğin ilk başında tüp bebek tedavisi ile gebe kalmış kadınların kullanması gereken ilaçlar normal yolla gebe kalan kadınlara göre farklılık gösterir. Ancak hastanın kendi taşıdığı bir takım edişeler ya da tüp bebek tedavisi yaptırmış olmanın getirdiği psikolojik nedeniyle hekimi tarafından daha yakın takip ediliyor olması ya da hekimin daha özenle takip ediyor olması doğal karşılanır.

Hekimlerde tüp bebek tedavisi yaptıran hastaların gebe kaldıktan sonraki endişelerini genellikle anlayışla karşılanır. Hastanın endişelerini gidermeye yönelik sık kontroller ya da yapılan kontrollerde onu endişesini giderecek uygulamalar gerçekleştirilir. 

Tüp bebek tedavilerinde oluşan bebekler ya da tedavi sonrasında doğal bebeklere oranla ilerleyen yıllarda herhangi bir farklılıkları olmadığı, yeni doğan döneminde ya da çocukluk dönemimde herhangi bir risk taşımadığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat