Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tuncel Kurtiz kimdir?

429
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tuncel Kurtiz kimdir?

Türk sinema ve tiyatro tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936?da İzmit'te doğdu. 

Babası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı olan Kurtiz, babasının görevi nedeniyle ilkokulu farklı şehirlerde okudu. Ortaokulu Edremit'te okudu. Kurtiz, farklı illerdeki liselere devam ettikten sonra İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nden mezun oldu.

Tuncel Kurtiz, önce hukuk fakültesine girdi. Buradan mezun olmadan İngiliz filolojisi bölümüne geçti. Burayı da bitirmeden sırayla felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu. Fakat hiçbirinden mezun olmadı. 

Kurtiz'in ilk işi İETT'de ışık kontrolörlüğüydü. 

Kurtiz, ilk kez 1958'de, Haldun Dormen Tiyatrosu'nda sahne aldı. Kariyeri boyunca Türkiye ve yurtdışında çok önemli sahnelerde rol aldı. 

Kurtiz sinemaya 1964 yılında rol aldığı, Orhan Günşiray?ın "Şeytanın Uşakları' filmi ile adım attı. Sinemada da çok önemli bir kariyer edinen Kurtiz, yerli ve yabancı onlarca filmde rol aldı. Yılmaz Güney?in 100'e yakın filminde oynadı.

Kurtiz, oyunculuğun yanı sıra senaristlik ve yönetmenlik de yaptı. Gül Hasan adlı senaryosu ile 1981 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü?nü kazandı. 

12 Eylül darbesi sonrasında yurtdışında yaşamaya başladı. Yurtdışında da pek çok tiyatro oyunu, sinema filmi ve dizilerde oynadı. Sanatçı 90'larda Türkiye'ye döndü. 

Yeni kuşak izleyicinin Tuncel Kurtiz ile tanışması ise 2000'li yıllarda oynadığı dizilerle oldu. Özellikle 2009 yılında vizyona giren Ezel?de canlandırdığı Ramiz Dayı karakteri ile fenomen oldu. 

Kurtiz 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Onur Ödülü" aldı. 

Kurtiz, kendi işlettiği Zeytinbağı adlı butik otelinde "Tuncel Kurtiz ve Dostları" adlı bir TV programı hazırladı. BBC'nin 'Hayat' adlı belgeselinin Türkçe seslendirmesini yaptı. 

Menend Kurtiz ile evliydi. Aslı adında bir kızı ve Mirza adında bir oğlu vardır.

Yerli ve yabancı film festivallerinde birçok ödülü olan Tuncel Kurtiz, 27 Eylül 2013 tarihinde İstanbul Etiler'deki evinde 77 yaşında hayata veda etti.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat