Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafik kazasında eşimi/çocuğumu kaybettim, ne tür bir tazminat davası açabilirim?

311
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafik kazasında eşimi/çocuğumu kaybettim, ne tür bir tazminat davası açabilirim?

Maddi tazminatlar:
- Destekten yoksun kalma
- Cenaze - defin ve ölüme kadarki defin giderleri
- Araçta oluşan maddi hasarlar

Manevi tazminat
Trafik kazası sonucu yakınını kaybeden kişiler maddi zararları yanında manevi zararlarının da kusur oranı fazla olan karşı taraftan tahsil edilmesini isteyebilirler. Ayrıca maddi tazminat bakımından sigorta şirketleri de bu taleplerin muhatabı olabilirler, Yargıtay'ın 2012 yılında verdiği bir Hukuk Genel Kurulu kararı ile de hayatını kaybeden kişinin yakınlarının sigorta şirketinden maddi tazminat talep edebilmesi için vefat edenin kusurlu olup olmaması aranmamıştır. Eğer sigorta poliçesinde buna ilişkin bir istisna yer almıyorsa kaza sonucu hayatını kaybeden kişinin yakınları bu kişi kazada kusurlu dahi olsa maddi tazminat taleplerini sigorta şirketine yöneltebileceklerdir. Manevi tazminat talepleri sigorta şirketlerinden talep edilemez, ayrıca sigorta şirketleri poliçelerindeki teminat miktarıyla sınırlı olarak ödeme yapacaklardır.  

Vefat edenin çocuk olması durumunda anne ve baba ileride kendilerine sağlayacağı destekten yoksun kaldıkları için yine destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler. Bu tazminat taleplerinin yanında kazada yakınını kaybeden kişi manevi olarak yaşadığı üzüntünün de parasal olarak karşılanmasını talep edebilir. Hakim böyle bir durumda, olayın özellikleri ve yakının yaşadığı süreci inceleyecek ve buna göre bir manevi tazminat miktarı belirleyecektir. Maddi tazminat taleplerinin belgeli olarak ispatı aranmaz, mahkeme bu konuda bilirkişi incelemesi yaptırabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat