Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafik kazası sonucu sakat kaldım, tazminat hakkım var mıdır?

13,623
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafik kazası sonucu sakat kaldım, tazminat hakkım var mıdır?

Trafik kazası geçiren vatandaşlarımızın sakat kalması durumunda tazminat alma hakları vardır. Bu tazminatı alabilmeleri için belli şartların bulunması gerekir. Peki, meydana gelen bu sakatlık sonucu mağdur vatandaşımızın ne tür talep ve tazminat hakları vardır, buna değinelim:

Yaralamalı trafik kazalarında istenebilecek tazminatlar Türk Borçlar Kanunu'nun 54. maddesinde hüküm altına alınmıştır. Bedensel zarar başlıklı 54. maddeyi trafik kazalarında yaralanan kişiler açısından değerlendirirsek, kaza geçiren mağdurlar "Tedavi giderlerini, kaza nedeniyle kaybettikleri kazanç kaybını, çalışma güçlerinin azalmasından veya yitirilmesinden kaynaklanan zararlarını ve ekonomik geleceklerinin sarsılmasından kaynaklanan zararlarını" kazaya neden olan kişi veya sigorta şirketinden talep edebilirler. 

Uzun süre tedavi gerektiren yaralamalı trafik kazalarında tazminat davaları

Yaralamalı trafik kazalarında ciddi bir tedavi süreci ortaya çıkabilmektedir. Kazaya uğrayan kişi uzun süreler hastanede yatmakta ve gerek ameliyat gerekse diğer tedavi süreçleri neticesinde ortaya ciddi bir maddi külfet çıkmaktadır. Günümüzde sağlık hizmetlerinin pahalılığı da dikkate alınınca bu süreç nedeniyle ortaya çıkan külfet birçok vatandaşımız tarafından karşılanamamaktadır. Ayrıca bu külfete kazaya yol açan kişi veya kurumlar neden olduğu için bu zararların tazmini kazaya neden olan kişi veya kurumlarca yapılmalıdır. Yaralamalı trafik kazalarında kazaya neden olan kişi veya kurumlardan bu tedavi giderleri talep edilebilir. Bu tedavi giderleri içine genel olarak ameliyat, yoğun bakım, fizik tedavi, fizyoterapi ve ilaç masrafları nakil masrafları, ortopedik masraflar girer.

Trafik kazası sonucu kazanç kaybı için tazminat davası

Kazaya uğrayan şahsın tedavi süreci nedeniyle iş gücünden yoksun kaldığı ve bu nedenle bir zarara uğradığı gerçeği de yasa koyucu tarafından göz ardı edilmemiştir. Çünkü ortada kaza sonucu oluşan bir "kazanç kaybı" söz konusudur. Bu doğrultuda tedavi süreci nedeniyle doğan zararlarında kazaya neden olan kişi veya sigorta şirketlerinden talep edilebileceği hükmü verilmiştir. Trafik kazası nedeniyle yaralanan kişinin kendi işinden uzak kalacağı açıktır. İşte bu uzaklık nedeniyle kazaya uğrayan şahıs maddi olarak kaza olmasaydı kazanabileceği parayı, kazaya neden olan kişi veya sigorta şirketinden talep edebilir. Kazaya uğrayan şahıs ne kadar süre boyunca çalışmamış ise işte bu süreyi tazminat olarak talep edebilir.

Çalışma güçlerinin azalması veya yitirilmesinden doğan zararlar için tazminat davası

Yaralamalı trafik kazasına uğrayan kişi bazı hallerde tedavi neticesinde eski gücüne kavuşamamaktadır. Bu, mağdurlarda en çok karşılaştığımız zarar ve kayıp türüdür. Yaralamalı trafik kazası nedeniyle çalışma gücünü tamamen veya kısmen yitiren kişi, geleceğe dönük zararlarını kazaya neden olan kişi veya kurumlardan talep edebilir. Çünkü bu, "Çalışma Gücünün Azalmasından veya Yitirilmesinden Doğan Kayıplara" girer. Bu tazminat kalemi hesaplanırken çalışma gücünü kısmen veya tamamen kaybeden kişinin iş durumu, yaşı, zararın ne ölçüde çalışma gücünü etkilediği; yani maluliyetine ilişkin iş gücü kaybı raporu gibi hususlar dikkate alınır. Eğer kişi kaza nedeniyle ileri derecede bir sakatlığa maruz kalmışsa ve hayatı boyunca bakıma muhtaç olarak yaşayacaksa tazminat ölçüsünde bu durum dikkate alınır ve bu doğrultuda bir tazminata talebinde bulunulur.

"Ekonomik Geleceğin Sarsılmasından Doğan Kayıplar" sonucu tazminat davası

Örneğin masörlük eğitimi alan ve ileride masörlük yapacak bir kişinin meydana gelen kaza sonucu parmaklarını kaybetmesi sonucu ekonomik geleceğinin ne kadar büyük bir ölçüde zarara uğrayacağı durumunu izaha gerek yoktur. Trafik kazası nedeniyle yaralanan ve bu doğrultuda ekonomik geleceği sarsılan kişi işte bu zararlarını kazaya neden olan kişi veya kurumlardan talep edebilir. Bu zarar hesaplanırken yaralanan kişinin yaşı, yetenekleri öğrenci ise okuduğu okul vs. gibi hususlar dikkate alınır. Ayrıca zararın ekonomik geleceğini ne ölçüde sarstığı da hesaba katılarak bir tazminata hükmedilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat