Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafik kazası sonrası sakat kaldım, ne tür bir tazminat davası açabilirim?

522
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafik kazası sonrası sakat kaldım, ne tür bir tazminat davası açabilirim?

Bir kişinin trafik kazası neticesinde bedensel bütünlüğünün bozulması yani yaralanması halinde de tazminat hakları vardır. Bu durumda kişi tedavi giderleri, çalışma gücünün geçici ya da sürekli olarak kaybı nedeniyle uğradığı zararları, bu zarara kusuruyla sebebiyet veren karşı taraftan talep edebilir. Tedavi giderleri kişinin sağlığına kavuşması için gerekli olan muayene, tahlil, teşhis, ameliyat, ilaç gibi kalemleri kapsar. 

İş göremezlik
Çalışma gücünün kaybı ise geçici ya da daimi olabilir. Geçici iş göremezlik durumunda, kişinin yerine çalıştıracağı kişiye ödeyeceği ücretler, çalışamamaktan kaynaklı kazanç kayıpları sayılabilir. Çalışma gücünün daimi kaybı ya da azalması halinde ise kişi geleceğe dönük olarak kaza öncesine nazaran çalışamayacak ya da az çalışabilecek durumda kalır. 

Bunların yanında zarar gören kişinin ekonomik geleceği sarsılmış olabilir, yani uğradığı zarar o ana kadar yaptığı işi yapmasına engel olabilir. Bu durumda da uğradığı zararları tazmin edilmesi gerekir. Bu tazminat talepleri kusurlu yanın sigorta şirketinden de teminat kapsamında kalmak kaydıyla talep edilebilir. Ayrıca bu sakatlık neticesinde kişinin uğradığı manevi üzüntü de maddi tazminat talebine konu olabilir. Bu tazminat talebinin zararın öğrenildiği tarihten itibaren iki yıl veya varsa ceza davası zamanaşımı süresi içerisinde talep edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat