Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Trafik kazası geçirdim, sigortadan tazminat alabilir miyim?

31,646
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Trafik kazası geçirdim, sigortadan tazminat alabilir miyim?

Trafik kazaları neticesinde ortaya çıkan zararların karşılığını tazminat hukuku kapsamında "trafik kazalarından doğan zararlar ve ödenecek tazminatlar" başlığı altında değerlendirebiliriz. 

Trafik kazaları çoğu zaman organ ve uzuv yaralanmaları ya da kayıplarıyla sonuçlanabileceği gibi bazı durumlarda da ölümle neticelenebilir. Bu durumlarda trafik kazası geçirenin kendisi veya ölümü halinde mirasçıları, uğradıkları maddi ve manevi zararları telafi edebilmek için tazminat davası açma hakkına sahiptir. 

Mağdur olan vatandaşlarımız bu tazminat davasını şahsa veya sigorta şirketine açabilir. Kazadan doğan zararların kazada kusuru olan karşı taraftan talep etmek akla ilk gelen çözüm olacaksa da kusurun karşı tarafta olmaması, karşı tarafın zararı karşılayacak ekonomik durumunun olmaması ya da vefat etmesi durumunda mirasçısının da bulunmaması gibi çoğu zaman karşılaşılan durumlarda başvurulacak yer sigorta şirketleridir.

Ölümlü veya bir uzvun yitirilmesiyle sonuçlanan trafik kazalarında tazminat miktarları yüksek olabileceği için kazaya sebep olan kişinin bu tazminatı karşılaması çok zor olabilir. Bu sebeple sigorta şirketine karşı açılacak dava en etkili yoldur.

Nitekim Karayolları Trafik Kanunumuz 97. Maddesi "... Zarar gören, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde doğrudan doğruya sigortacıya karşı talepte bulunabileceği gibi dava da açabilir." hükmünü içermektedir.

Buradan hareketle davanın açılacağı sigorta şirketi kazaya sebebiyet verenin trafik veya kasko poliçesini hazırlayan sigorta şirketi olabilir. Bu sigorta şirketleri farklı şirketler ise her ikisine birlikten dava açılması da mümkündür.

Diyelim ki trafik kazasına sebebiyet verenin zorunlu mali sorumluluk sigortası, yani trafik sigortası bulunmuyorsa ne yapılabilir...Bu hallerde ise, zorunlu mali sorumluluk sigortası, sigorta ettirenin üçüncü kişilere verdiği zararları karşılamak üzere hem üçüncü kişileri hem de sigorta ettireni koruma amacıyla oluşturulmuş bir zarar sigortası türüdür. İşletenlerin KTK 85. maddesindeki sorumluluklarının karşılanmasını sağlamak üzere mali sorumluluk sigortasını yapmaları zorunludur. Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır. Bu yasağa rağmen bazı sürücüler trafik sigortası yapmadan ya da ihmallerinden kaynaklı olarak araçları ile trafiğe çıkmaktadır. Yasa koyucu yasak olmasına rağmen trafikte seyreden bu araçların verdiği zararlardan dolayı üçüncü kişilerin zarar görmesi durumunda mağdur olmasını engellemek amacıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde güvence hesabını kurmuştur. Böylelikle kazaya sebebiyet veren tarafın trafik sigortası bulunmasa dahi güvence hesabından söz konusu kayıplarının tazminini talep edebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat