Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Topuk kanı testi nedir?

30,347
kez izlendi
Puan: 2.87 / 5
Detaylı Açıklama

Topuk kanı testi nedir?

Topuk kanı testi diye bilinen test aslında bir metabolik tarama testidir. Bebeklerde hiç klinik bulgu vermeyen, herhangi bir sorun göstermeyen bazı hastalıklar bebek büyüdükçe kendini göstermeye başlar ve biz bebeklerde bu hastalıkları tanıdığımız zaman iş işten geçmiştir. İşte metabolik tarama testleri ya da topuk kanından yapılan bu testler bu hastalıkların bebek daha klinik bulgu vermeden önce erken teşhisi için kullanılır. 

Bu sayede çok daha erken tanı koyduğumuz için tedaviler çok daha kolay ve masrafsız yapılır ve bebekler büyüdüğü zaman normal bireyler olurlar. Bebekler büyüdükten sonra beslenmeye başladıkça, bu metabolik hastalıklar dediğimiz gruptaki hastalıklar, yavaş yavaş bulgu vermeye başlarlar. Bu grup hastalıklardan bir tanesi fenilketonüridir. Diğeri biyotinidaz eksikliğidir. 

Bir de hormonlarla ilgili hastalık var ki o da, hipotiroidi hastalığıdır. Bu üç hastalık bize klinikte bulgu verdiği zaman iş işten geçmiş demektir. Bebeklerde kaçınılmaz bir şekilde değişik düzeylerde zeka geriliğine yol açmaları söz konusudur. Tanı erken konursa tarama testleri sayesinde, bu üç hastalığın tedavileri son derece kolay yapılır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat