Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Topuk kanı testi nasıl yapılır?

8,270
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Topuk kanı testi nasıl yapılır?

Bebeğinizin doğumdan sonraki uygun bir zamanda topuğundan kan alındıktan sonra bu testler Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilmiş laboratuvarlara gönderilmektedir. Bebeğinizin TC kimlik numarası da Sağlık Bakanlığı tarafından bulunur ve takibi yapılmaktadır. Aile hekiminiz sizin bebeğinizin kanının laboratuvara ulaşıp ulaşmadığını online olarak ekranından izleyebilmektedir. 

Bu kanlar tarama testi dediğimiz yöntemlerle tarandıkları için, zaman zaman içlerinden bazıları pozitif sonuç verebilir. Yani hastalık varmış gibi bir sonuç verebilir. Dolayısıyla siz aile hekiminiz tarafından tekrar çağırılabilirsiniz. Aile hekimi tarafından topuk kanı testinin tekrarlanması için çağırılmak, bebekte her zaman hastalık olduğunu göstermez. Sadece testin birkere daha, daha ileri tekniklerle yapılması ve testin kesinleştirilmesi amacıyla yapılır. Bu nedenle, panik yapmaya gerek yoktur. 

Önemli olan tarama testinde eğer şüpheli bir sonuç elde edersek , bunu daha ileri testlerle daha hastalığa yönelik testlerle kesinleştirmek ve rahat etmektir. Bebeğe diyelim ki tanı konuldu, çok erken dönemde tanı konulduysa bir çok hastalıkta tedavi çok kolaydır. Örneğin hipotiriodi hastalığının tanısı bebeğe konulursa, bir yıllık tedavi maliyeti yaklaşık beş Türk lirasına denk gelmektedir. Yani son derece ucuza çok kolaylıkla tedavi edilmektedir bebekler.

Sonuçların fenilketonüri testi için negatif çıkması, biyotinaz eksikliği için biyotinidaz aktivitesi pozitif diye sonuç verilmesi gerekir. Gerçek sağlıklı çocuklarda böyle sonuç çıkar. Siz yazılı olarak test sonuçlarınızı elinize alırsanız, fenilketonüri testi negatif, biyotinidaz aktivitesi negatif diye okursunuz. Hipotiriodi taraması için de TSH denilen hormonın sonucuna bakılır. Bunun da on değerinin altında olmasını hedefleriz. 

Bebeğin tarama testini yapmak için topuğundan birkaç damla kan alınır. Bu özel bir kağıda emdirilir. Bu kağıdın üzerinde siz bebeğinizin kanını zaten göreceksiniz. Yuvarlak halkalar vardır. Topuktan akan kan bu kağıda emdirilir. Bu kağıt laboratuvara gittiği zaman, zımba ile buradan yuvarlak disklerle çıkartılır. Ve bu diskler laboratuvar ortamında belirlenen hastalıklara karşı incelenirler. Eğer yeterli miktarda kan alınmamışşa ya da şüpheli bir sonuç elde edilmişse , sizin bebeğiniz tekrar çağırılacaktır. Aile hekiminiz size bunu bildirecek, tekrar topuğundan kan alınmasını sağlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat