Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Topuk kanı testi ile fenilketonüri hastalığı nasıl teşhis edilir?

5,171
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Topuk kanı testi ile fenilketonüri hastalığı nasıl teşhis edilir?

Bebeğin topuğundan alınan uygun kan örnekleri laboratuvara gittikleri zaman, burada çok eski yıllardan beri kullanılan gatri testi dediğimiz bir test ile analiz edilirler. Bu testin sonucunda bebeğin topuk kanının içinde, fenilketonüri hastalığında artması beklenen fenil anelil düzeylerini tahmin edebiliyoruz. 

Eğer fenil anelil düzeylerinin yüksek oranda artmış olduğunu görürsek fenilketonüri hastalığından şüphelenilir. Tarama testi hastalığın kesin tanısını koyduran değil, hastalıktan bizim şüphelenmemizi sağlayan testtir. 

Eğer bu testin sonucunda fenilketonüri şüphesi ortaya çıkarsa, bebek tekrar aile hekimi tarafından çağırılır. Topuk kanından bir kez daha örnek alınır. Bu alınan örnekler bu sefer daha ileri aşama testlerle incelenir. Tendom dediğimiz bir yöntem vardır. Tendom yöntemiyle çok daha ayrıntılı olarak analiz edilir. 

Eğer burada da, ikinci testte de fenilketonüri şüphesi ortaya çıkarsa , o zaman bebekten damardan kan alınarak daha ayrıntılı testler yapılır ve hemen tedaviye geçilir. Tanının çok erken konulmuş olması çok büyük bir avantaj sağlar. Hastalık herhangi bir bulgu vermeden tanısı konulursa fenilketonüri hastalığı olan bebekler özel bir diyetle beslenebilirler ve büyüdükleri zaman tamamen normal bir birey olmaları sağlanabilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat