Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Topuk çatlaması nedir?

24,735
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Topuk çatlaması nedir?

Topuk çatlağı genellikle ileri yaşlarda; hem kadın, hem de erkeklerde görülen bir cilt sorunudur. 40 - 50'li yaşlarda ortaya çıkabilir. Özellikle uzun süreli yürüyüş yapanlarda, sağlıklı olmayan sert ayakkabı kullananlarda, yaz mevsiminde özellikle topuğu açık olan sandalet tarzı terlikler giyenlerde görülebilir. 

Topuk çatlağı aynı zamanda 40'lı yaşlardan sonra menopoz dönemindeki kadınlarda görülebilir. 

Topuk çatlağı genellikle simetrik yerleşir. Her iki ayakta ve her iki ayak topuğunda olur. Klinik olarak baktığımızda en çok yüzeyel çatlaklar şeklindedir. 

Topuk çatlakları ilk aşamada yüzeyel olur. Deride hafif bir kalınlaşma söz konusudur. Yüzeyel keratoz dediğimiz oluşum mevcuttur. Bunun yanı sıra deride ince oluklar şeklinde küçük çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar ilk başlarda derin veya kanamalı değildir ve ağrıya neden olmaz. Ancak topuk çatlağı tedavi edilmediği, ayaktaki çatlak bölge nemlendirilmediği zaman bu çatlakların derinleştiği ve kanadığı görülür. Daha ileri aşamada enfeksiyonlar topuk çatlağı durumunu komplike hale getirebilir. 

Topuk çatlaklarının oluşumunda bazı metabolik hastalıklar da tetikleyici olabilir. Diyabet ya da tiroit gibi kronik hastalıklarda topuk çatlağı görülebilir. Ancak en çok gördüğümüz neden mevsimsel olarak ayaktaki kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkan topuk çatlağıdır. 

Videoyu Göster

Moda & Güzellik Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat