Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Toplama PC için hard disk nasıl seçilir?

2,040
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Toplama PC için hard disk nasıl seçilir?

Hard disk bilgisayarın olmazsa olmaz parçalarındandır. Bilgiler, programlar, işletim sistemleri ve oyunlar burada depolanır. Hard diskte hız, en önemli unsurdur.

Bilgisayarın diğer parçaları ne kadar hızlı olursa olsun, sizin bilgisayarın hızını hissdeceğiniz yer hard disktir. Hard disklerin dönüş hızları çeşitlilik gösterir. Örneğin laptoplarda 5200 rpm hard diskler kullanılırken desktoplarda 7200 rpm kullanılır. Daha yüksek dönüş hızı olan hard diskler de mevcuttur, ancak bunlar genellikle sunucularda kullanılan 10.000 ve 15.000 rpm hard disklerdir.

Hard disklerde dönüş hızı arttıkça fiyatlar da artar. Hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan SSD diskler de mevcuttur, ancak bunların fiyatları çok daha yüksektir. Özellikleri ise içerilerinde bir diskin bulunmamasıdır. Bilgiler, flash belleklerdeki gibi memory'lere kaydedilir ve bu sayede de bilgiler daha çabuk çağırılır.

Hard disklerin sabit durmaları gerekir ve elektiriği power supply'dan alır. Hard disklerdeki disk çizildiğinde işlevini kaybeder, içindeki veriler silinebilir. Ayrıca, bilgisayar kasasının serin tutulması hard diskten daha yüksek performans almanıza yardımcı olur.

Bilgisayarı hızlandırmak için iki tane disk alınır. Bunlardan birine sadece işletim sistemi kurulur, diğer diske ise kişiye ait tüm özel bilgiler, filmler ya da müzikler kaydedilebilir. Bu şekilde, bilgisayarınızın performansını uygun maliyetlerde arttırmış olursunuz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat