Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

TLC diyeti yapanlar hangi besinleri daha çok tüketmeli?

227
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

TLC diyeti yapanlar hangi besinleri daha çok tüketmeli?

TLC yani terapatik yaşam tarzı değişikliği diyeti, aslında kalp hastalığı tedavisi için geliştirilen bir diyettir. Fakat kalp hastası olmayan kişiler de bu diyeti rahatlıkla uygulayabilir çünkü bu diyet, sağlıklı beslenme önerileri veren, dengeli beslenmeyi destekleyen, katı yasakları olmayan, her hangi bir vitamin ve mineral eksikliği problemi yaratmayan bir yöntemdir. 


Bu diyette esas amaç doymuş yağ alımını kısıtlamaktır. TLC diyeti, karbonhidrat, protein, yağ içeriği bakımından dengeli bir örüntü içerir. TLC diyeti, pek çok popüler diyet gibi herhangi bir ana besin grubunu yasaklamaz, ekmekten ve meyveden korkutmaz. Günlük posa alımının ortalama 20-30 gram aralığında tutulmasını tavsiye eder. Kişinin ihtiyacına uygun miktarlarda meyve, sebze, tam tahıllı ürünler tüketilerek alınması gereken bu posa miktarı ayarlanmalıdır.

TLC diyeti, az yağlı veya yağsız süt ürünleri, balık, derisi alınmış tavuk ve hindi etini tavsiye eder. Günde ortalama 2 veya 3 porsiyon yağsız veya az yağlı süt ürünü, 6-11 porsiyon ekmek grubu besin tavsiye eder. Bu miktarlar diyetisyen tarafından kişiye özel hesaplanmalıdır. TLC diyeti, pirinç, makarna gibi besinleri yasaklamaz, diyetisyenlerin de her zaman söylediği uygun miktarlarda ekmek değişimi olarak tüketilebileceğini tavsiye eder. TLC diyeti, kalsiyum, B-12 vitamini ve D vitamini desteği alınmasını önerir ki aman dikkat bu takviyeleri doktorunuza danışmadan almayınız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat