Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tiroit nodülü belirtileri nelerdir?

57,310
kez izlendi
Puan: 2.86 / 5
Detaylı Açıklama

Tiroit nodülü belirtileri nelerdir?

Tiroit nodülü hastaları bazı belirtiler sonucu doktora danışır. Hasta, dahiliye bölümünde ya da diğer cerrahi bölümlerde tetkik edilirken doktor tesadüfen hastalığı keşfedebilir ya da danışılan endokrinoloji uzmanı  tarafından hastalık tespit edilir. 

Tiroit nodülünün ameliyatla alınması

Tiroit bezlerinde nodülü olan ve kanser şüphesi olan hastalar ameliyat için genel cerraha başvurabilirler. Hipertiroidi olan ama ilaçlı tedaviye cevap vermeyen ya da uzun süren tedavi sonucu çeşitli komplikasyonlara uğramış hastalar da ameliyat için genel cerraha başvurabilir. 

Hastaya ameliyat yapılmadan önce tiriot nodülünde kanser olup olmadığı araştırılır. İnce bir iğne yardımı ile tiroit hücreleri alınır ve pataloji değerlendirmesine gönderilir. Pataloji sonucunda tiroit kanseri şüphesi ortaya çıkarsa sadece nodülün değil tüm tiroit bezinin alınmasına yönelik bir ameliyat yapılır. Bazı durumlarda boynun iki yanındaki lenf bezlerinin çıkartılması gerekebilir. 

Tiroit bezinin büyümesine guatr denir. Büyümüş tiroit bezinin içinde nodüller oluşabilir. Büyüyen nodüller soluk borusuna baskı yaparak solunumu güçleştirirse hastaya ameliyat yapılması gerekir. 

Ameliyat yapılmasına neden olan tiroit nodülü belirtileri şöyledir:
- Nefes almada güçlük
- Hırıltılı solunum
- Seste çatallaşma

Hastanın boynunda görsel açıdan rahatsız edecek boyutta büyük bir guatr oluşursa tiroit bezi ameliyatı yapılabilir.
 
Tiroit nodülünün teşhisi

Tiroit nodüllerini kişi kendisi farkedebilir. Özellikle aynaya baktığında yutkunma hareketi sırasında aşağı ve yukarı doğru hareket eden nodülünü rahatlıkla farkedebilir. Dışarıdan görünmeyen nodüller ultrasonografi yöntemi ile tespit edilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat