Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan metabolik cerrahi nedir?

9,448
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan metabolik cerrahi nedir?

Tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılan metabolik cerrahi bugün için obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatları içerir. Bu ameliyatlar tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı ve duodenal switch ameliyatından oluşmaktadır. Hangi ameliyatın hangi hastaya uygulanıp uygulanamayacağı mutlaka hekimin yapacağı bir ön kontrol ve birtakım tetkiklerin değerlendirilmesi sonucu karar verilir. 

Uygulanan tedaviler belli oranlarda tip 2 diyabeti düzeltmektedir. Ancak tip 2 diyabetli hastaların diyabetlerinin düzelmesi üzerinde başka önemli faktörler de rol oynar. Özelikle diyabetin süresi, diyabete bağlı olarak komplikasyon oluşup oluşmadığı, hastanın kullandığı ilaç, ilacın dozu ve süresi diyabetin düzelmesinde etkilidir. Komplikasyon ortaya çıkmışsa, diyabet çok uzun süredir mevcutsa ve hasta insülin gibi son tedavi aşamasına geldiyse, o zaman  metabolik cerrahinin etkisi de daha düşük olabilir.

Cerrahi tipine göre diyabette iyileşme oranları
- Tüp mide ameliyatında yüzde 60-70
- Gastrik bypass ameliyatında yüzde 80-85
- Duodenal switch ameliyatında yüzde 90-95

Tip 2 diyabet için uygulanan metabolik cerrahi ne kadar etkili ise uygulanan tekniğin de cerrahi zorluğu da o kadar yüksektir. Özellikle gastrik bypass ve duodenal switch uygulanan hastalarda ameliyat esnasında emilim kusuru yaratılması gerektiği için, bu hastaların ameliyattan sonra ömür boyu vitamin ve mineral takviyesi alması ve yine bu grup hastanın yine uzun süre boyunca hekim kontrolü altında olması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat