Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tip 2 diyabet tedavisi nasıl yapılır?

5,102
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tip 2 diyabet tedavisi nasıl yapılır?

Tip 2 diyabeti tedavi edebilmek için öncelikle nasıl oluştuğunu anlamak gerekir. Vücudumuzdaki hücreler şekeri kullanabilmek için midemizin altında bulunan pankreasın salgıladığı insülin hormonuna ihtiyaç duyar. Pankreas midemizin altında, ince bağırsağın başlangıcında bulunan, ortalama bir muz büyüklüğünde ve insülin hormonu salgılayan organımızdır. 

Pankreasın salgıladığı insülin hücrenin üzerindeki insülini kabul eden insülin reseptörüne girerek hücrenin içerisine şekerin girebilmesini sağlar. İnsülin olmadan şeker hücreye giremez ve enerjiye dönüştürülemez. 

Günümüzde tükettiğimiz işlenmiş gıdalar midede çok çabuk dağıldığı için pankreasın önünden çok hızlı geçer ve pankreas önünden geçen şeker miktarını sayamaz. Bu yüzden pankreas bir her rafine gıda yediğimizde çok insülin salgılar. Çok fazla insülin sürekli kan şekerimizin düşmesini sağlar ve vücudumuzdaki hücreler bizi korumak için zamanla insüline kapılarını kapatır. Bir süre sonra o kadar çok hücre insüline kapısını kapatır ki dışarıdan tükettiğimiz şekeri içerisine alabilecek hücre neredeyse kalmamıştır. Bu nedenle tükettiğimiz şeker hemen hücreler tarafından kullanılamaz ve kanımızda kalır. Kanımızdaki kan şekeri desilitrede 200 miligramı aştığında yani halk arasındaki tabirle 200'ü geçtiğinde tip 2 diyabet tanısı koyulur. 

Tip 2 şeker hastalığı anlaşılacağı gibi hücrelere çok fazla insülin hormonu gittiği için oluşur. Hücrelerimize eğer insülin hormonu çok az giderse hücrelerimizin tekrar açılarak kendi kendisini tedavi etme yeteneği vardır. İnsülin karbonhidrat tükettiğimizde salgılandığı için eğer karbonhidrat tüketmeyi belli bir süre bırakırsak ve ya tükettiğimiz karbonhidratlar pankreasımıza çok insülin salgılatmayacak karbonhidratlar olursa hücrelerimiz kapılarını tekrar açar. Ortalama olarak 6-8 ay içerisinde çok ağır tip 2 diyabet vakaları bile tedavi edilebilir. 

Tedavi sırasında doktorun tavsiyesi ile en çok halk arasında şeker hapı diye de bilinen ve çeşitli markalarda satılan metformin isimli ilaç kullanılır. İlacın görevi basitçe hücre kapılarını açmaktır. Zamanla vücudumuzun açtığı hücreler kadar metformin de hücreleri açarak tedavinin hızlanmasına yardımcı olur. Ancak anlaşılması gereken konu ilacın tek başına hiçbir işe yaramadığıdır. Pek çok kişi doktor bana şeker hapı verdi der ve rafine gıda tüketmeye devam eder. Kişi karbonhidrat tükettikçe pankreas hala çok fazla insülin salgılamaya devam edeceği için hücreler kapanmaya devam edecektir. Bu nedenle maalesef tek çözümü uygun diyet tedavisidir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat