Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ticari defterlerin açılış ve kapanış tasdikleri konusundaki düzenlemeler nelerdir?

829
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ticari defterlerin açılış ve kapanış tasdikleri konusundaki düzenlemeler nelerdir?

Yeni Türk Ticaret Kanunu şirket defterleriyle ilgili önemli değişiklikler getirdi. Türkiye'de çoğu tacir defterlerini muhasebecileri ya da mali müşavirleri aracılığıyla tutuyordu. Yeni kanun artık tacirleri defterlerinden doğrudan sorumlu tutuyor. Defterlerin ibraz edilmemesi, hatalı tutulması ya da yıpranmış olması şirket sahiplerine hapis cezasına kadar varan cezalar verilmesine neden olabiliyor.

Yeni ticaret kanunu defterlerin tasdik edilmesi ile ilgili değişikler de getirdi. Önceki ticaret kanunu düzenlemelerine göre tasdik ettirilmesi gereken defterler yevmiye, kebir, envanter, ortaklar pay defteri ve yönetim kurulu karar defteri idi. Yeni kanunla bunlara ek olarak anonim şirketler için genel kurul karar defteri, limited şirketler için yeni bir yapı olan müdürler kurulu karar defteri tutulması zorunluluğu getirildi.

Öte yandan defterlerin kapanış tasdiki zamanları da değiştirildi. Envanter defterinin kapanış tasdiki zorunluluğu kaldırıldı. Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre yevmiye defteri ve yönetim kurulu karar defteri kapanış tasdikine tabi oldu. Ayrıca yönetim kurulu karar defterinin tasdiki takip eden yılın mart ayına kadar, yevmiye defterinin tasdiki ise izleyen yılın haziran ayına kadar yapılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat