Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testosteronun vücuttaki işlevi nedir?

29,787
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Testosteronun vücuttaki işlevi nedir?
Testosteron temel erkeklik hormonudur. Ancak testosteron cinsellik ve üreme ile ilgili işlevlerinin dışında birçok farklı sistem üzerinde de doğrudan etkilidir. 

Testosteron anabolik, yani vücudun gelişimini sağlayan hormonlardan biridir. Çocukluktan ergenliğe geçişle birlikte testosteron salgılanmaya başlar ve çocuk ergenlik gelişimi boyunca cinsel gelişimini tamamlar. Testosteron erkeklerde erkek tipi ses, kıllanma kes ve kemik gelişimi ile cinsel organların gelişimi üzerinde doğrudan etkilidir. 

Yetişkinlikte ise testosteron cinsel istek, çocuk sahibi olma, cinsel güç gibi konularda işleve sahiptir. Testosteron erkeklerde kaz ve kemik sistemi üzerinde de önemli işlevlere sahiptir Erkeklerde testosteronun eksik olması kas ve kemik ağrıları ile kırık riskinde artışa neden olabilir. Testosteron kognitif işlevlere de sahiptir. 

Testosteron düşüklüğü depresyon, odaklanma sorunları, unutkanlık, sinirlilik ve kişinin ruhsal modunda ani değişiklikler gibi sorunlara neden olabilir. 
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat