Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testosteron nedir?

16,294
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Testosteron nedir?
Testosteron ana erkeklik hormonudur. Erkeklerde testisten salgılanmakla birlikte az miktarda böbrek üstü bezlerde de bulunur. Kadınlarda da erkeklerde olduğu kadar yoğun olmamakla birlikte testosteron hormonu vardır. Erkek ikinci seks karakteri testosteron üzerinden verilir. Kıllanmalar, agresif karakter, sperm yapımı gibi durumlarda mutlaka testosterona ihtiyaç vardır.

Testosteron

Testosteronun metabolik etkileri de vardır. Kemik, kas dokusu, yağ dokusu üzerinde etkilidir. Yaşla birlikte testosteron miktarı azalır. Bu doğal sürece andropoz da denir. Erkeklerin andropoza girmesi kadınlar gibi ani olmaz, testosteron düşüşü daha yavaş gerçekleşir. Erkeklerde testosteron düşüşü halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, cinsel istekte azalma, sertleşme sorunları gibi etkilere yol açar. Testosteron otuz yaşından sonra her dönemde yüzde 10 azalır.

Testosteron seviyesini yağ dokusunda bulunan aromotaz denen enzim de etkiler. Erkek ne kadar şişmansa aromotaz da o kadar yüksek olur. Bu testosteronu östrojene dönüştürür ve testosteron - östrojen dengesinin bozulmasına neden olur.

Testosteron kanda tek başına bulunmaz. Albümin ve seks hormon bağlayıcı globulin denen maddelerle birlikte bulunur. Seks hormon bağlayıcı globulin yaşla birlikte artar. Bu her iki maddenin varlığı ise karaciğerle ilgilidir. Eğer karaciğerde bir sorun varsa testosteron seviyesi buna bağlı olarak düşebilir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat