Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Testosteron eksikliği erkeklerde ne tür sağlık sorunlarına neden olabilir?

66,544
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama

Testosteron eksikliği erkeklerde ne tür sağlık sorunlarına neden olabilir?

Erkeklik hormonu doğuştan gelen hastalıklar neticesinde azalabilir. Bazı kromozom bozuklukları ve genetik sebepler bu duruma neden olabilir.

Testislerin çocukluk çağında normal torbalara inmemesi nedeniyle testislerin tam olarak açılamaması yani yumurtalıkların iyi çalışamaması erkeklik hormonunun eksilmesine neden olur. 

Kaza, travma gibi testislere sert bir darbe gelmesi erkeklik hormonunun eksilmesine neden olabilir. Bu darbelere bağlı olarak testisin torba içinde dönmesi erkeklik hormonu salgılayan enzimlerde bozulmaya neden olabilir. Testosteron azlığı erkeklik açısından ergenlik döneminde belirti verir. 

Testosteron Eksikliğinin Erkeklere Etkisi
- Sakalların çıkmaması
- Vücutta kılların az olması
- Penisin ufak olması
- Torbaların ve yumurtalıkların ufak olması

Testosteron eksikliği olan erkeklerde boy uzun olur. Bu orantısız bir boy uzunluğudur. Erkeklerdeki boy uzunluğu bacaklardan kaynaklanır. Bacakların uzunluğu gövdenin uzunluğundan daha fazladır. Bu durumdaki erkeklerin elleri ve kolları da vücuduna göre daha uzundur. 


Testosteron eksikliği 40 - 50'li yaşlarda andropoza neden olur. Bu durumda cinsel isteğin azalması, cinsel hayattan uzaklaşma şeklinde belirtiler görülebilir. 

Bunların dışında testosteron eksikliğinin psikolojik etkileri vardır. Testosteron eksikliği matematiksel zekada gerilemeye neden olur. Bu durum ise kişinin iş hayatını olumsuz yönde etkiler. Bunların dışında testosteron eksikliği çalışmaya karşı motivasyonun düşmesi, isteksizlik, kadınlarla ilgilenmemek, kendi içine kapanma gibi durumlara da neden olabilir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat