Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ters doğumun riskleri nelerdir?

9,788
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Ters doğumun riskleri nelerdir?

Ters doğum hem doktorların hem de anne adaylarının tercih ettiği bir durum değildir. Çünkü normal doğuma göre daha fazla komplikasyon yaşanabilir. Ayak, diz ve ayak-makat gelişlerinde yaşanan sıkıntılar daha da fazla olabilir. 

Ayak gelişlerinde ayakla beraber kordonun gelmesi kordon sıkışıp bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir. Doğumda bebeğin ters gelmesi durumunda yapılacak müdahaleler bebeğin hayatına mal olabileceği gibi kalıcı hasarlar da meydana gelebilir. 

Ters doğumda makat dışarı çıktıktan sonra rahim ağzı daralabilir. Böyle durumda içeride kalan başın çok çabuk şekilde dışarı çıkartılması gerekir. Ancak bu durumda da bebeğin boynunda ciddi travmalar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde bebekte beyin kanaması, beyin içerisindeki anatomik yapıların yırtılması gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Ters doğum esnasında yapılacak olan müdahaleler bebekte kırık ve çıkıklara neden olabileceği gibi yırtık ve kanamalar şekilde anneye de zarar verebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat