Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Termosifonum ısınmıyor, ne yapmam gerekir?

26,648
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Termosifonum ısınmıyor, ne yapmam gerekir?

Termosifon yeterince ısıtmadığında son kullanıcını yapacak bir şeyi yoktur ancak nedeni nedir sorusunun pek çok cevabı vardır. 


Termosifona enerji gelmiyor olabilir ancak bunu sizin değil, bir elektrik teknisyeninin kontrol etmesi gerekir. Enerji gelip gelmediği bir kontrol kalemi vasıtasıyla anlaşılabilir. 

Termosifonun ışığı yanıyorsa djital ekranlı bir termosifonsa ve dijital ekranı çalışıyorsa enerji geliyor demektir.

Termosifonlar içinde "termal devre kesici" adlı parçalar mevcuttur. Bu parçalar istenilen ısının çok çok üzerinde suyun ısınması ile devreyi keserler. Bunun nedeni termostatların arıza yapmasıdır. 

Bir termosifonun termostatı arıza yaparsa, 30 derece su istediğimizde ve 90 derece su ısındıktan sonra su sıcaklık seviyesi 95 dereceye gelirse, termal devre kesici devreyi keser. Çünkü su daha fazla kaynadıkça basıncı yükselir. Basınç yükseldiğinde termosifon içinde ciddi tehlikelere neden olur, kazan patlayabilir. Bu nedenle termal devre kesici devreye girerek cihazın çalışmasını sonlandırır. 

Termosifonun bir diğer ısıtmama nedeni ise rezistans arızasıdır. Suda bulunan kireç, kısa sürede rezistansın çevresinde toplanıp patlamasına neden olabilir. Suyu çok kireçli bir bölgedeyseniz, rezistans arızası ile çok daha sık karşılaşabilirsiniz. 

Termosifonun bir diğer bozulma nedeni ise termostat kaynaklı olabilir. Termostat hiç çalışmayabilir veya ihtiyacın çok çok üzerinde ısıtma yapması nedeniyle termal devre kesici vasıtası ile devre kesilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat