Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

TEOGS yıl sonu başarı puanı ve mezuniyet puanı nasıl hesaplanır?

695
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

TEOGS yıl sonu başarı puanı ve mezuniyet puanı nasıl hesaplanır?

İlköğretimden ortaöğretime, liselere giriş sisteminin yeni adı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi; kısaca TEOGS. 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ne göre yıl sonu başarı puanı, öğrencinin gördüğü bütün derslerin yani toplam 10 dersin yıl sonu başarı puanının toplanıp, ortalaması alınarak bulunacak. Böylece, 3 yılın yıl sonu başarı puanı toplanıp, ortalamasının alınmasıyla mezuniyet puanı ortaya çıkacak. 

Bu puanının yüzde 30'u, öğrencinin liseye yerleşmesinde etkili olacak. Bir dersin yıl sonu başarı puanı hesaplanmasında ölçü olarak ders saati önemli olacak. 

Ortalama puan, önce öğrencilerin bir haftada aldıkları toplan ders saati olan 27'ye bölünecek, daha sonra ilgili dersin saati ile çarpılacak. 

Merkezi sınav puanı öğrencinin 6 dersten girdiği merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre hesaplanan puanını ifade edecek. Hangi dersin haftalık ders saati daha fazla ise o dersin sınavı merkezi sınavdan alınacak toplam puanda en çok etkiye sahip olacak. Bu durumda haftalık ders saati 5 olan Türkçe, sınavlarda en önemli ve en çok puan getiren ders olacak. 

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ne göre öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30'u ile 6, 7 ve 8. sınıflarda aldığı merkezi sınav puanlarının ortalamasının yüzde 70'inin toplamı, yerleştirme için gereken esas puanı oluşturacak.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat