Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

TEOG sonrası liselere yerleştirme nasıl yapılıyor?

14,164
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

TEOG sonrası liselere yerleştirme nasıl yapılıyor?

TEOG bir süreç olarak ele alınmalıdır. Öğrencilerin 8. sınıfta katıldığı Türkçe, Matematik,  Fen Bilgisi, Yabancı Dil, Sosyal Bilgiler ve Din dersi yazılılarının bir kısmı birinci ve ikinci dönemde tüm Türkiye'de aynı anda ve aynı yazılı sınavlarla uygulanır. Bu sınavlardan başka öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıftaki okul başarını anlatan yıl sonu başarı puanları da vardır. 

Bahsedilen okul ve ortak sınav puanları birleştirilerek lise için yerleştirme konusunda esas puanı oluşturur. Yerleştirme esas puan 8. sınıf tamamlanınca haziran ayı sonunda tam olarak belli olur ve liselere bu puanla yerleşilir. 

Öğrenci ve velisi, öğrencinin öğrenim görmek istediği liselerden bir tercih listesi oluşturur. Bu listedeki okullarla öğrencinin puanı karşılaştırılır. Uygun liseye öğrenci yerleştirilir. 

Yerleştirme esas puanı ne kadar yüksekse, öğrencinin öğrenim başarısı ne kadar yüksekse o kadar yüksek bir Yerleştirme Esas Puanı gelir. Böylelikle öğrenci rahat bir tercih yapar. Yerleştirme işlemi merkezi olarak yapılır. Haziran ayının ikinci yarısından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı yerleştirme sürecinin nasıl işleyeceğine dair veli ve öğrencileri bilgilendirir. Askeri liseler, özel liseler, yabancı özel liseler ve polis kolejleri farklı sınav ve uygulamalarla öğrenci alabilmektedir.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat