Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

TEOG puanına göre lise tercihi nasıl yapılır?

44,787
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

TEOG puanına göre lise tercihi nasıl yapılır?

Her yıl haziran ayında orta öğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzu adını taşıyan bir kılavuz yayınlanır. Ülkemizde liselere giriş ve yerleştirme sistemi en sık değişikliğe uğrayan sistemdir. Bu sebeple her yıl öğretim yılı sonrasında yapılan değişikliklerden ve yeni uygulamalardan haberdar olmak için kılavuzu incelemek veli ve öğrenciler için oldukça faydalı olabilir.

2014 yerleştirmelerinde öğrenciler 20 adet okul tercihinde bulunabilecekler. Öğrenciler tercihleri arasında farklı türlerdeki okulları ve programları tercih edebilirler. Lise yerleştirme sürecinin esas puana göre yapılması bekleniyor. Bu sebeple en çok öğrenim görmek istediğiniz ve puanınıza en yakın okullardan bir tercih listesi yapmanız tavsiye edilir. Belli bir başarı puanı elde edememiş öğrenciler ikamet ettikleri bölgelere yakın okullara bakanlık tarafından yerleştirilirler. 

Eğer öğrenci tercih ettiği okullara yerleşemediyse mutlaka milli eğitim tarafından puanına göre bir liseye yerleştirilecektir. Lise eğitimi bir haktır. Bu sebeple lise çağındaki bir öğrencinin istediği takdirde lise eğitimine devam edeceğinin garantisini devlet vermektedir.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat