Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tavuk karasının belirtileri nelerdir?

24,935
kez izlendi
Puan: 4.12 / 5
Detaylı Açıklama

Tavuk karasının belirtileri nelerdir?

Tavuk karası hastalığının bir diğer adı gece körlüğüdür. Adından da anlaşıldığı gibi hastalar özellikle gece, loş ışıkla daha zor görürler, güçlükle hareket edebilirler. Ancak hastalığın bulguları yaşına göre ve hastalığın evresine göre de değişebilir.
 
Özellikle çocukluk yaşlarında bu hastalık vardır. Çocuklar bunu daha çok görmede zorlanma, bulanık görme şikayetleriyle de ifade edebilirler. Okulda başarısızlık üzerine göz doktoruna muayeneye giderler. O muayenede sadece göz, görme keskinliği ve gözlük muayenesi yapılırsa, retinaya iyice bakılmazsa bu rahatlıkla atlanabilecek bir durumdur. 

Muayenede göze bir damla damlatılarak göz bebeğini büyüttükten sonra gözün arkasındaki iç tabakasını saran retinaya çok dikkatli bakılırsa ilk bulgularını yakalama şansı olmaktadır. Bu evre ilerledikten sonra hastaların retinanın özellikle uç prifer kısımlarından başlayarak sıklıkla arka tarafa doğru ilerler. Bu da hastada görme alanında giderek daralma şeklinde ifade edebilir.
 
Normal bir insan iki yana doğru görürken bu hastada görme alanı daralır ve en sonunda tübler görme denilen 20 derecede, daha sonra da 10 derecede bir alanda görme kalır. Daha sonra da bu alanda görme ilerlediği evrede artık görme iyice bulanır. Renkler gider ve en sonunda da detayları bulanır ve en sonunda ışık hissi kaybına kadar ilerleyebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat