Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tavuk karası nasıl teşhis edilir?

17,028
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tavuk karası nasıl teşhis edilir?

Tavuk karası hastalığı ancak detaylı bir göz muayenesi ile teşhis edilebilir. Tavuk karası hastalığı çocukluk yaşlarında sıklıkla başlar. Biz bulgulara giderek, hastalık ilerledikçe klinik bulgulara tam olarak oturur ve biz gözle baktığımızda birtakım bulguları olan retinada renk değişiklikleri görme sinirindeki hasarları, damarlardaki incelmeleri ancak orta ve ileri saflarda görebiliriz.
 
İlk evrelerinde sıklıkla çocukluk yaşlarındaki gözlük problemi diyerek görmedeki bulanıklığın sebebi diye atlanabilir. Retina muayenesinde detaylı bakılması gerekir. Bu da şöyle yapılır: Maket üzerinde gösterecek olursak göz bebeğini büyütücü bir damla damlattıktan sonra göz bebeği büyütülüyor ve makette turuncu renkte ifade edilen gözün iç çeperini saran çok ince olan retina dokusunun her tarafını özel mercekler yardımı ile gözümüzle görmemiz mümkündür.
 
Bu hastalığın orta ve ileri evrelerinde giderek uç kısımdan başlayarak özellikle retinada renk değişiklikleri normal turuncu ya da hafif turuncu olarak görünen dokuda birtakım lekelenmeler şeklinde görebiliriz. Klinik bulgular, aile hikayesinden şüphelenmek gerekir. Bu bulgular olmadığı zaman sıklıkla bir gözlük verilerek çocuklarda bu tanı atlanabilir. İlerleyen evrelerinde retinadaki bu değişiklikler giderek ilerler ve artık görme merkezini, bu hastalık genetik çeşitliliği var ve bazı alt tiplerinde sarı nokta diye tabir edilen retinanın tam merkezindeki en değerli hücrelerde de değişiklikler olabilir. O zaman merkezi görme daha hızlı ilerleyebilir. Ancak hastanın takibinde görme alanı denilen testlerden ve elektrofizyolojik testlerden ışığı algılayıp beyne iletilip iletilmediğini gösteren ve bunda bir bozukluk olup olmadığını gösteren üst tetkiklerle ancak kesin tanı koyulması mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat