Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tavuk karası nasıl tedavi edilir?

80,555
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Tavuk karası nasıl tedavi edilir?

Tavuk karası genetik kökenli bir hastalıktır ve bu hastalık doğuştan vardır. Bu genetik bozukluk yüzden fazla gendeki bir farklılıktan kaynaklanır. Şu anda günümüzde genetik bir tedavi yoktur. Yani yine de genetik testler ve genetik danışmanlık önerilir, çünkü altta yatan genetik bozukluğun adı konabilirse, nedeni bilinebilirse ileride birtakım genetik çalışmalarda bu hastalar o tedavilere aday olabilirler. Ancak günümüzde böyle bir tedavi bulunmamaktadır.
 
Bu hastalığa erken yaştan başlayarak optik kusurlar, katarakt gelişimi, görme sinirinde zayıflama, göz tansiyonu gibi bulgular eşlik edebilir. O yüzden hastalar mutlaka göz doktorunun, retina doktorunun takibinde olmalıdır. Sarı noktada ödem gelişebilir. Bunlara zamanında tedavi yapılabilmesi için takip  edilmesi gerekir.
 
Görme çok azaldığında son yıllarda yeni birtakım çalışmaları yapılan oküvizyonun, yani elektriksel uyarı göndererek haftada bir yapılan tedavilerle görme alanındaki kaybın ve görme keskinliğinin kurunduğuna dair birtakım çalışmalar var. Bunlar uygulanabilir. Bunlar haftada bir uygulanan tedavilerdir. En az 6 ay boyunca uygulamak gerekir. Eğer hasta mutlu oluyorsa bu tedavi uzatılabilir. Henüz sadece ön çalışmaları yapılmış bir tedavi metodudur.
 
Bir başka çok önemli yenilik ise ilk defa bizim hastanemizde yapılan retina implantıdır. Yani göze, retinaya çip takılması veya biyonik göz şeklinde bilinen ameliyatla da maketin üzerindeki gözün, görme seviyesi çok azalmış, artık son safhadaki, ancak ışık hissini görebilen ya da hafif bir el hareketini görebilen hastalara uygulanan bir tedavidir.
 
Retina implantı retinanın en ortasındaki sarı nokta denilen ve en değerli hücrelerin olduğu bölgeye bir elektrot dizisi yerleştirilerek ve daha sonra hastanın gözlük takıp birtakım elektronik parçalarla da oluşan bu komplike cihazı kullanarak, retinanın normalde hasarlı kısmına bu hücrelere elektriksel uyarıları verip, bu, beyindeki görme merkezine optik sinir vasıtasıyla ilerletilir. Bu tedavi, görmenin tekrar hatırlandığı, tekrar öğrenildiği bir tedavi ya da rehabilitasyon sürecidir diyebiliriz.
 
Görmenin çok azaldığı ancak iki gözde de ışık hissi seviyesine indiği, el hareketi seviyesine indiği gözlerde ise son yıllarda biyonik göz adı altında bilinen ya da retinaya implant, retinaya çip takılma denilen ameliyatla da görme merkezindeki sarı noktaya, en değerli alana yerleştirilen elektrotlarla tekrar hastanın yürüyebilmesine, dolaşabilmesine, küçük ve büyük objeleri seçebilmesine izin veren ameliyatlar yapılabilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat