Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tavuk karası hastalığında son gelişmeler nelerdir?

3,925
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tavuk karası hastalığında son gelişmeler nelerdir?

Tavuk karası hastalığında son yıllardaki gelişmeler özellikle hastalığın kökeni genetik olduğu için bir yandan genetik araştırmalar ve genetik merkezli çalışmalar devam ediyor. Bu hastalıkta maalesef yüzden fazla gende mutasyon denilen farklılık, bozulma sonucunda bu hastalık meydana geliyor. Her hastaya o yüzden genetik danışmanlık öneriliyor. Çünkü birincil olarak kendilerindeki genetik tip nedir, bazı hastalar için özellikle çocuk sahibi olmak isteyenler için risk nedir, ailede bu nasıl geçiş göstermektedir, dominant denilen ya da resesif denilen hangi tipte geçtiğine bakmak önemlidir.
 
Tavuk karası için bir yandan da kök hücre tedavilerinin insan üzerinde çalışmaları başladı. Bu hastalıkta retina dokusunda ilerleyici bir hasar söz konusudur. Bu hasar özellikle de dış katmanlarda ve ışığı algılayıcı hücrelerde gerçekleşir. Son yıllarda insanlarda da uygulaması başlamış durumdadır.
 
Tavuk karası hastalığı retinanın hücre kaybına neden olacak bir hastalıktır. Özellikle bütün retinada değil ama sarı nokta denilen tam merkezindeki keskin görüşü sağlayan hücrelerden sorumlu olan alanın o bölgeye, retinanın altına, çeşitli kaynaklardan elde edilen kök hücre ameliyatla yerleştirildikten sonra burada yerleşebiliyor mu, daha sonra ikinci olarak da fonksiyon görebiliyor mu diye bakılır. Yani hastanın görme merkezinde görüş devam ediyor mu diye çalışmalar devam ediyor. Kök hücre şu anda insanda uygulanmaya başlamış gelişme şeklinde olan bir tedavi şeklidir.
 
Bir başka metot, oküvizyon adı altında olan retinanın yine gözün iç çeperindeki hücreleri göze bir kontak lens, elektrotla uyararak retinaya elektriksel uyarı gönderilen bir sistemdir. Hastanede haftalık yarım saatlik seanslar şeklinde uygulanan bir tedavidir. Bu konuda da özellikle son 3 yılda yapılmış araştırmaların sonuçları vardır. Bunlar haftada bir retinada hasarlı olan bölgelerin elektriksel uyarılmasıyla kalan hücrelerin fonksiyonunda artış, korunma ya da hastalığın ilerlemesini durdurmayı amaçlayan metotlardır. Bu metotların en az 6 ay olmak üzere kullanılması gerekir. Hatta hasta mutlu ise bu tedavi süresi daha da uzatılarak mevcut görmeyi korumayı amaçlar.
 
Bu tedavi yönteminde görmenin en az 10'da 1 seviyesinde olması hedeflenir. Hastalığın artık son evresine gelmiş ve görmesi ışık hissi veya el hareketi seviyesine kadar inmiş hastalarda biyonik göz adı ile bilinen ya da retinaya çip takılması ya da retina implantı denilen retina üzerine sarı noktanın üzerine implant yerleştirerek ve elektronik bir sistem olan biyonik gözün çalıştırılmasıyla da hastanın mobilitesinde biraz daha artış, insanları, objeleri seçebilme şansı veren biyonik göz ameliyatı da yapılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat