Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tavuk karası hastalığında biyonik göz tedavisi nedir?

1,603
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tavuk karası hastalığında biyonik göz tedavisi nedir?

Tavuk karası hastalığı gece körlüğü adıyla da bilinen ya da tıbbi adı retinitis pigmentosa olan hastalıkta biyonik göz hastalığın ileri safalarında hastanın iki gözünde de hastalık ilerlediğinde ışık hissi seviyelerine kadar iner. Ya da el hareketi seviyesinde de olabilir. Bu seviyelere indiğinde biyonik göz denilen retinanın üzerindeki sarı noktaya yerleştirilen, maket üzerinde de gösterecek olursak retina dokusu turuncu tabakadır. Bunun merkezindeki sarı noktanın üzerine yerleştirilen bir retina implantından bahsedilir. Bu implantın bir göz içi kısmı vardır. Bu sarı noktanın üzerine yerleştirilir. Bir de gözün çevresine yerleştirilen kasların etrafına, beyazına yerleştirilen bir parça vardır. Buna aynı zamanda biyonik göz de denir. 
 
Hasta ameliyat sonrasında bir gözlük takar ve bu gözlüğün ortasında bir kamera vardır. Hasta kameradan merkez alanı tarayarak görebiliyor. Hastanın yanında taşıdığı küçük bir çantası vardır, orası aslında bir bilgisayardır. Bu kameradan alınan görüntüler elektronik devrelerle oradaki veriler dönüştürülerek tekrar gözlüğe, gözün çevresindeki elektronik kısma, oradan yine retinanın, sarı noktanın üzerindeki elektrot dizisine elektriksel uyarı uygulanır. Ondan sonra bu uyarı, görme siniri sağlam olan hastada görme siniri ile beynin görme merkezine iletilir. Daha önce görmüş, görmeyi bilen hasta görmeyi tekrar hatırlar ve görmeyi öğrenir. Önce siluet tarzında görebilme, yani objeleri seçebilme ya da baktığı yerde kapıyı, oturacağı sandalyeyi, masa gibi büyük cisimleri görmeyi, daha sonra da küçük cisimleri görmeyi öğreniyor. Daha özgür olarak hareket etmeyi sağlayabiliyor. Bazı hastalarda ise kısmen büyük puntoları okuma da sağlanabiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat