Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Taşeron işçinin aslı işçiden farkı nedir?

743
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Taşeron işçinin aslı işçiden farkı nedir?

Alt işveren, tali işveren veya alt işletici şeklinde de tanımlanan taşeronlar, sözleşme dahilinde asıl işveren tarafından kendisine verilen bir iş veya görevi yüklenerek yerine getiren işletmeleri tanımlar. 


Taşeron işçiler de bu şirketlerde süreli sözleşme ile çalışmakta olan işçilerdir. Aslı işçiler işçiler ise süresiz sözleşme ile çalışır. 

Taşeron işçilerin ücret, sosyal ve sendikal haklar ile ilgili birçok sorunu var. Taşeron işçiler belirli süreli sözleşmeli çalıştığı için kıdem ve ihbar tazminatı gibi haklardan tam olarak yararlanamayabiliyor. 

Çünkü zaten sözleşmesinde işin ne zaman sona ereceği yer alıyor. Bu da işçinin kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı alma hakkını ortadan kaldırıyor. 

Taşeron işçiler yıllık izin haklarından kısmen de olsa yararlanıyor ancak bu tamamen işveren ve işçi arasındaki iyi niyet anlaşması çerçevesinde yapılabiliyor. 

İşçinin sözleşmesi 1 yıldan az bir süreyi kapsadığı için işverenin işçiye yasal olarak yıllık izin verme sorumluluğu bulunmadığı için pek çok iş yerinde işçiler yıllık izin yapamadan çalışıyor.

Asıl işçiler ise yıllık izin, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gii hakların tamamına sahipler. Sendikalı çalışabiliyor, kurumlarının kendilerine tanıdığı özel haklardan yararlanabiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat