Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Taşeron işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

2,252
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Taşeron işçi ihbar tazminatı alabilir mi?

İhbar tazminatı çalışma kanunlarında belirlenen, işçi veya işvereni korumaya yönelik bir düzenlemedir. Buna göre işveren ya da işçi kurum ya da şirketteki çalışma süresine göre işten ayrılmadan ya da işten çıkarılmadan belirli bir süre önce karşı tarafı bilgilendirmek zorundadır. Bu süre işçinin çalışma süresine değişiklik gösterir. 


Mesela bir firmada 3 yıl çalışan bir işçiye işten çıkarılmadan 2 ay önce işten çıkarılacağının bildirilmesi şarttır. İşveren bunu son ana bırakırsa işçiye 2 aylık brüt maaşı kadar tazminat vermek zorundadır. Normal kurum ya da firmaların çalışanlarıyla yaptığı sözleşmeler süresizdir. Yani işin bitiş tarihi belirsizdir. 

Ancak taşeron işçilerin sözleşmeleri belirli süreler için yapılır. Taşeron işçi sözleşmeleri genellikle 1 yıldan az bir süreyi kapsar. Ayrıca bitiş tarihi belirli olduğu için işçiye önceden herhangi bir bildirim yapılmasa bile ihbar tazminatı sözkonusu olmaz. Yani aslında taşeron işçinin ihbar tazminatı hakkı yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat