Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tarihte mehdi olduğunu iddia eden kişiler var mı?

244
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tarihte mehdi olduğunu iddia eden kişiler var mı?

Tarihte mehdilik iddiasında bulunan pek çok kişi olmuştur. Bundan sonra da çıkabilir. Ortak özellik olarak bu kişilerin hep öne çıkma, seçkin olma düşünceleri olduğunu söyleyebiliriz. Bir kişinin ben mehdiyim diyerek ortaya çıkması zaten ona asla inanılmaması gerektiğini de göstermiş olur. 


Seçkin kişiler var diye bu kişiler mehdi olacaktır diye de bir gerçek yoktur. Efendimizin vefatından 120 yıl sonra bir kişi çıkarak mehdi olduğunu iddia etmiştir. Yezid'in torunu Ebu Muhammed de mehdi olduğunu iddia etmiştir. Osmanlı döneminde de pek çok mehdi ile mücadele edilmiştir. Bunların bir savaş yolu ile durdurulması yoluna da gidilmiştir. Örneğin Şah Bedrettin İsyanı, Şah Kulu İsyanı da bunlara örnektir. 

Edep, ahlak yoksunu kişilerin ben mehdiyim demesini, bunun komik olduğunu bilmemiz gerekir. Bunu iddia eden kişiler kendilerini üstün görüp seçkin bir kitle içine dahil ederler. Bu kişiler olmadık düşmanlar da icat ederek ortalığı karıştırırlar. Mehdinin özelliği olan yeryüzünde adaletin yaygınlaşması lokal değil dünyanın tamamı için gerçekleşmesi gereken bir durumdur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat