Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Taksitler zamanında ödenmezse ne olur?

27,496
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Taksitler zamanında ödenmezse ne olur?

Torba yasa kapsamında taksitlerin zamanında ödenememe ihtimaline karşı, kanunda bazı düzenlemeler mevcut. Yeni yasa borçların yapılandırılmasında vergi mükelleflerine 6, 9, 12 ve 18 taksit ile ödeme imkanı veriyor. Futbol kulüplerine ve belediyelerin kendi aralarındaki idari ödemelerinde bu taksit imkanı artıyor. 

Taksitlendirilen yapılandırılmış vergi borcunu ödeme sırasında firmanın zor duruma düşmesi ya da unutması gibi durumlar için bir istisna mevcut. Eğer bir takvim yılı içinde, 2 taksitten fazla atlama olmadığı sürece firma herhangi bir problem yaşamıyor. Ancak 2 taksit ödemedi, bu 4 ay anlamına geliyor, çünkü borç yapılandırmasında her bir taksit arası 2 aydır. 3. taksidi de ödemez veya eksik öderse bu defa kanun hükümsüz hale geliyor. 

Firma 2 taksit ödemedi, ancak ödemediği taksitleri son taksidi takip eden ayın sonuna kadar gecikme faizi ile birlikte öderse, kanundan yararlanmış oluyor. 

Buna göre her bir mükellefin, torba yasa kapsamında yapılandırılan ve taksitlendirilen borçlarında, her bir takvim yılı için 2 defa geç ödeme hakkı bulunuyor.

Mükellefler yapılandırılmış borçları dışında o yıla ait muhtasar ya da katma değer vergisinden faydalanırken kendi taksit süreleri 12 veya 4 olduğu için, bunlardan da 2'den fazla aksattığında yine aynı sonuç oluşur. Bu nedenle normal düzende ödenen verginin de 2 taksitten fazla aksatılmaması gereklidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat