Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tahran'da nereleri gezelim?

1,118
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tahran'da nereleri gezelim?

Tahran'da, geçmişi safevi dönemine dayanan ve çok sayıda mücevheri barındıran Tahran Ulusal Mücevher Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başındadır. Burada yakut, zümrüt ve benzeri çok değerli taşlardan yapılmış tahtlar, taçlar ve kılıçlar görebilirsiniz.

Ziyaret edilmesi gereken müzelerden bir tanesi de İran Ulusal Müzesi'dir. Dünyanın en prestijli müzelerinden bir tanesi olarak geçen bu müzede 300 binden fazla eseri görebilme şansı yakalayabilirsiniz.

Dünyaca ünlü İran halılarını görmeden Tahran gezinizi bitirmemeniz gerekir. Bu halıları görebileceğiniz iki yer vardır. Bunlardan biri İran Halı Müzesi'dir. Burada İran'ın farklı bölgelerinde yapılmış halıları göreblirsiniz. Bir diğeri ise aynı zamanda alışveriş de yapabileceğiniz, büyük çarşı anlamına gelen Bazar Bozorg'tur.

Tahran, çok sayıda sarayın da bulunduğu bir şehirdir. Kaçar hanedanlığı döneminde yapılmış olan Gülistan Sarayı bunların başında gelir. Bu saray toplam on yedi farklı bölümden oluşan bir saraydır ve bu bölümlerin birçoğu farklı müzeler için ayrılmıştır.

Tahran Cam ve Seramik Müzesi de Tahran'da görülebilecek bir diğer önemli müzedir. Tarihi milattan önce 4 bin yılına kadar uzanan, kilden yapılmış çömleklerin sergilendiği bu müze İran'ın zengin geçmişine dair ipuçları sunmaktadır.

Dünyanın en yüksek kuleleri
sıralamasında altıncı sırada yer alan Milad kulesi de Tahran'a gitmişken görmeniz gereken yerlerdendir. Bu kulenin üstünden Tahran'ın şehir manzarasını izleyebilir veya dönen restoranında yemek yiyebilirsiniz.

Tahran'daki Derbent bölgesinde özellikle gençlere uygun çok sayıda mekan bulunmaktadır. Burada piknik alanları ve sıra sıra dizilmiş restoranlar da bulabilirsiniz.

Pers İmparatorluğu'nun kuruluşunun 2500. yılı için 1971 yılında yapılan Azadi Anıtı da yine gitmişken görülmesi gereken yerlerden biri.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat