Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Taban düşüklüğü tedavisi nasıl yapılır?

14,500
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Taban düşüklüğü tedavisi nasıl yapılır?

Taban düşüklüğü olarak da tarif edilen, erişkinlerde gördüğümüz düztabanlık tedavisi aslında hangi evrede yakaladığımıza göre değişiyor. Eğer ilk evrede yakaladıysak, hastanın sadece ayak iç kısmında ağrı vardır ve henüz ayağında deformasyon, düztabanlık oluşmamıştır. Ancak hastalar ağırlıkla daha sonra geldiği için genelde düztabanlık sorununun bu aşamada yakalayamıyoruz. Ancak sorunu bu evrede yakalayabildiysek, ayakkabılarının içinde kullanabileceği kişiye özel tabanlık desteği veriyoruz. Fazla kilosu varsa, kilo vermesini ve ayaklarını aşırı kullanmaktan uzak durmasını tavsiye ediyoruz. 

Hastada sorun daha ileri seviyedeyse, düztabanlık sorunu oluşmuşsa, hastanın ağrıları varsa ve düztabanlık hali gittikçe artıyorsa bunu artık tabanlık ile çözme ihtimalimiz olmuyor. Bu aşamadaki düztabanlık sorunununda kişiye özel tabanlık sadece belli bir oranda azaltabiliyor fakat ayaktaki deformasyonu önlemiyor. 

Bu evrede biz ameliyat ile gayet başarılı biçimde eklemleri eski haline döndürebiliyoruz ve bu ameliyatta biz eklemeleri sabitlemiyoruz, dondurmuyoruz çünkü düztabanlık hastalığı daha da ilerlerse bu ameliyattan da fayda göremiyor ve düzeltmenin tek yolu 30 tane eklemin olduğu ayaktaki 3 adet eklemi sabitleyerek, dondurarak ayağı düzeltmek zorunda kalıyoruz. Bu, düztabanlıkta üçüncü evrede olan hastaların tedavi şekli. 

Düztabanlık sorununda evrelere göre tedavi şekli
- 1. evre düztabanlık: Kişiye özel tabanlık kullanımı ve varsa fazla kiloların verilmesi ve hareket modifikasyonu önerisi
- 2. evre düztabanlık: Eklemleri dondurmadan düztabanlık ameliyatı
- 3. evre düztabanlık: 30 eklemin bulunduğu ayakta 3 eklemi sabitlenme yöntemi ile ameliyat
- 4. evre düztabanlık: En ileri devre olan düztabanlık için 2. ve 3. evredeki kişilere yapılan ameliyatın daha gelişmiş bir hali

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat