Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Taban düşüklüğü için nasıl bir ayakkabı seçilmeli?

6,665
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Taban düşüklüğü için nasıl bir ayakkabı seçilmeli?

Düztabanlık durumunda seçilmesi gereken ayakkabıda temel özellik ayakkabı tabanının ince olmamasıdır. Özellikle genç kızların çok sevdiği babet tarzı ayakkabılar ayak sağlığı ve düztabanlık durumuna çok derece zararlıdır. Yine kadınların çok sevdiği yüksek topuklu ve dar burunlu ayakkabılar da düztabanlık sorunu olan kişilerin ayak sağlığına çok zararlıdır. 

Yetişkinlerde taban düşüklüğü, düztabanlık sorunu olanların ayakkabı seçimindeki temel kuralı, ayakkabıyı ele aldığımızda ayakkabıyı iki ucundan katlamaya çalıştığımızda ortadan kolayca ikiye katlanmamasıdır. Peki ayakkabı hiç katlanamamalı mı, hayır, katlanmalı ancak sadece buruna yakın kısmı katlanmalı. Sağlıklı bir ayakkabıda normalde ayak parmaklarımız nereden kıvrılıyorsa, ayakkabının da oraya yakın kısmı kıvrılabilmelidir. Bunun için de ayakkabı tabanının kalın fakat yumuşak olması gerekiyor. Bu, ayakkabının köseleden yani tahtandan değil, son zamanlarda daha çok kullanılan lastik ve kauçuk benzeri malzemelerden yapılmış olması gerektiği anlamına gelir. Fakat tabii bu ayakkabıların tabanı da belli bir kalınlıkta olmalı ve kolay bükülmemeli. 

Kişide düztabanlık veya düztabanlığa yatkınlık varsa, ayakkabının topuğunun belli bir kalınlıkta olması gerekiyor. Yani, iki parmağımız ile bastırdığımızda topuk kısmını ezememeliyiz. Bu anlamdan ayakkabının topuğu iyi kavraması, burun kısmının da rahat olabilmesi için ince deriden yapılmış olması gerekiyor. Düztabanlık sorunu olan kişinin seçmesi gereken ayakkabıdaki başlıca özellikleri bu şekilde sıralayabiliriz. 

Düztaban kişilerde ayakta pronansiyon dediğimiz basma sorunu olduğu için ayakkabı tabanın iç kısmında da ufak bir kavis olursa ayağın normal kavsini destekleyen ufak bir çıkıntı olursa, ayak daha rahat edecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat