Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Süt dişleri hangi yaşta yerini daimi dişlere bırakır?

35,151
kez izlendi
Puan: 4.48 / 5
Süt dişleri hangi yaşta yerini daimi dişlere bırakır?
Ağızda ilk süren süt dişleri genellikle alt ön dişleridir. Daimi dişlerde de genellikle ilk süren dişler alt ön dişlerdir. Burada bir istisnai durum vardır. 6 yaş dişleri dediğimiz ağızdaki birinci büyük azı dişleri süt dişlerinin değişmesini beklemeden, süt dişlerin en arka kısmından süren büyük azı dişleridir. Genellikle daimi dişler 7-8 yaş civarında ağızda görülmeye başlar ve tamamlanması yaklaışı 12-13 yaşı bulmaktadır. Süt dişleri yerini daimi dişlere bırakırken nadiren de olsa sorunlara neden olabilir.

Ektopik sürme

Alt ön süt dişlerinin daimi dişlerle yer değiştirmesi esnasında daimi dişlerin sürme pozisyonu dil ya da dudak tarafından olabilmektedir. Buna ektopik sürme denir. Ektopik sürme durumlarında yani daimi dişin süt dişinin rehberliğinde değil damak ya da ya yanak tarafından sürülmesi durumunda derhal süt dişinin diş hekimi tarafından çekilip sürme rehberliği yapılmalıdır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat