Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suni sancı verilmeden önce nasıl hazırlık yapılır?

15,121
kez izlendi
Puan: 4.27 / 5
Detaylı Açıklama

Suni sancı verilmeden önce nasıl hazırlık yapılır?

Doğum kasılmalarını başlatmak için yapılacak olan suni sancı işleminden önce annenin tam bir muayenesi esastır. Aynı zamanda NST veya ultrason gibi bazı yöntemlerle bebeğin kalp atışı ve suyuna bakılması önemlidir. Tüm bunlar sağlandıktan sonra özellikle annenin pelvis muayenesi (çatı muayenesi) önem kazanır. 

Suni sancı ile doğum öncesi hazırlık

Suni sancıda hipofiz bezinden salgılanan oksitosin hormonu damar yoluyla vücuda verilerek rahim kasılmaları başlatılmaya çalışılır. Bu hormon verilmeden önce rahim ağzının doğuma hazır olması gerekir. 

Rahim ağzının muayenesinde rahim ağzının yeterli bir yumuşaklıkta olması, annenin bel kemiğine ve öne doğru eğik olup olmamasına, veya hiç açılma olup olmaması ile bebeğin önde gelen kısmının başı olduğunun tespiti yapılır. Tüm bunlar uygunsa anne adayı suni sancıya hazır hale gelir ve damar yoluyla verilen oksitosin hormonundan yararlanılır.

Suni sancı öncesinde rahim ağzı henüz yeterince olgun değilse vajinal yolla birtakım ilaçlar uygulanarak rahim ağzının suni sancıya hazır hale gelmesi sağlanır. Vajinal olarak kullanılan birtakım ilaçlarla yeterli yumuşama sağlanır. Bu yumuşama sağlandıktan sonra damardan oksitsin hormonunu sentetik olarak ilaç şeklinde damardan verilir. Yavaş yavaş doz artırılarak rahim kasılmalarını başlatacak doza gelene kadar artırma şeklinde devam edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat