Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suni sancı nedir?

15,949
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Suni sancı nedir?

Gebelik süreci tamamlandıktan sonra doğum eyleminin başlaması için rahim kasılmaları gereklidir. 

Rahim kasılmaları beyinden hipofiz bezinden salgılanan oksitosin adı verilen hormonun rahim kasılmalarını başlatmasıyla olur ve bu ortalama bir gebelikte 40. haftaya denk gelmektedir.

Doğum zamanı geldiği halde doğum için yeterli kasılmalar oluşmuyorsa anne adayına damardan serum içinde oksitosin hormonu verilerek kasılmaların başlaması sağlanır.

Suni sancı gebelik süresince anne veya bebeğin sağlığını tehlikeye atan herhangi bir zamanda başlatılabileceği gibi yaygın olarak zamanı geçmiş gebeliklerde doğum ağrılarını başlatmak için kullanılır. 

Anne adayında tansiyon yükselmesi (preeklampsi) durumunda gebelik 5. ya da 6. ayında olsa bile anne sağlığını tehlikeye atıyorsa doğumun başlatılması gereklidir. Böyle durumlarda bebeğin sağlığı pek dikkate alınmayarak doğumu başlatmak tercih edilir. Bu sebeple rahim kasılmaları suni sancı yöntemiyle başlatılabilir.

Herhangi bir sebeple doğum ağrıları henüz başlamamış ve anne veya bebeğin sağlığı tehlikedeyse çeşitli yöntemlerle rahim kasılmaları sağlanabilir. Burada amaç kendisi başlamayan doğum sancılarını, rahim kasılmalarını medikal yolla, yani ilaçlar yardımıyla başlatılmasıdır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat