Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suni sancı ile doğumun riskleri var mı?

18,738
kez izlendi
Puan: 4.09 / 5
Detaylı Açıklama

Suni sancı ile doğumun riskleri var mı?

Suni sancı aslında doğuma komplike bir müdahale yöntemidir. Kendisi başlaması gereken rahim kasılmalarının tıbbi yolla ilaçlar yardımıyla başlatılmasıdır. Burada da her ilaçta olduğu gibi birtakım yan etkiler veya yöntemin bazı riskleri söz konusudur. Burada önemli olan bu süreçte hem annenin hem de bebeğin yakından değerlendirilmesidir. Annenin değerlendirilmesinde rahim kasılmalarının düzenli bir şekilde not edilmesi, aşırı kasılma veya çok fazla sıklıkla gelen kasılmaların kontrolünün sağlanması gerekir.

Bebeğin suni sancı uygulanması sonrasında sıkıntıya girip girmediğini kontrol edebilmek için kalp atışlarının monitörize edilmesi çok önemlidir.

Suni sancının getirebileceği riskler

Suni sancı sonrası karşılaşabilecek tıbbi durumlardan en önemlisi "başarısız indüksiyon" durumudur. Başarısız indüksiyon, istenilen doza gelinmesine, rahim kasılmalarının elde edilmesine rağmen rahim ağzı açıklığının ilerlememesi yani doğumun ilerlememesidir. Bu durumda doğum genellikle sezaryen ile sonuçlanır. 

Risklerden biri de bebeğin sıkıntıya girmesi (fetal distres) denilen durumdur. Rahim kasılmaları bebek üzerinde özellikle kalp atışlarında sıkıntı yaratmakta ve kordondan geçen kan üzerinde negatif etki oluşturmaktadır. Çok uzun süren veya aşırı dozda verilen suni sancılarda bebek sıkıntıya girebilir. Bu gibi durumlar acil sezaryen gerektirir.

Eğer normal doğumun uygun olmasını sağlayamayan bir kemik yapı varsa veya bebek aşırı iriyse, rahim ağzı açıklığı ilerlese ve rahim kasılmaları yeterli düzeyde olsa bile doğum gerçekleşemeyeceği için rahimde yırtılma gibi çok ciddi hayati tehlike arz eden bir sorunla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda rahim kasılmalarının şiddetinin dikkatli değerlendirilmesi, bunun deneyimli bir hekim tarafından yapılması çok önemlidir. Böyle bir durum tespit edilirse bu durumda bebeğin kaybı ve annenin rahminin alınması gibi çok ciddi boyutlara varabilen hayati tehlikelerle karşılaşılabilir.

Suni sancı basit bir işlem olmayıp çok yakın monitörize edilmesi gereken bir durumdur. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat