Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suni sancı ile doğum nasıl başlatılır?

66,209
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Suni sancı ile doğum nasıl başlatılır?

Suni sancıyı başlatmak için öncelikle rahim ağzının suni sancıya duyarlı olup olmadığının test edilmesi gerekir. Bunun için yapılan vajinal muayenede rahim ağzının kıvamı, sertliği, açılması ve bebeğin önde gelen kısmı tespit edilir. 

Rahim ağzı sertse öncelikle vajinal yolla uygulanan birtakım ilaçlarla yumuşama sağlanır. 2 saat sonraki muayenede rahim ağzı istenilen olgunluğa ve yumuşamaya gelmemişse, damardan verilecek kasılmayı başlatıcı ilaç da etkisiz olacaktır ve rahim ağzında açılım olmaması nedeniyle sezaryen gerekecektir.

Rahim ağzı yeterli olgunluktaysa veya vajinal yolla verilen ilaçlarla bu sağlandıktan sonra damardan verilen sentetik oksitosin hormonuyla rahim kasılmaları başlatılmaya çalışılır. Bu doz yavaş yavaş artırılarak olması gereken oksitosin düzeyi bir nevi vücutta olduğu şekliyle taklit edilmeye çalışılır ve rahim ağzında açılma başlayıp normal doğum sürecinin ilerlemesi beklenir.

Eğer hâlâ açılma devam etmiyorsa bu, bebeğin başıyla kemik yapı arasında uyumsuzluk olabileceği ve zaten doğum ağrıları kendiliğinden başlamış olsaydı bile doğumun ilerlemeyeceğini gösterir. Bundan sonraki süreç tamamen normal doğumun aynısını yaşatmak şeklindedir.

Suni sancı muhakkak deneyimli bir doktor ve ebenin eşliğinde yapılması gereken bir durumdur. Bir o kadar daha önemli olan da, suni sancının bebeği strese sokacağı için bebeğin yakın monitörize edilmesi, özellikle kalp atışları ve annenin rahim kasılmalarının düzenli olup olmadığının kontrol edilmesidir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat