Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suda doğum nedir?

11,632
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama

Suda doğum nedir?

Suda doğum ilk defa 1803 yılında Fransa'da uygulanmıştır. Yaygın bilinen efsaneye göre doğum yaptıran kişiler kırk sekiz saat doğum sancısı çeken bir kadına yardımcı olmaya çalışıyorken ebelerden biri ılık bir banyonun rahatlamasına yardımcı olabileceğini önerdi. Anlatılana göre kadın küvete sokulduktan kısa bir süre sonra bebek dünyaya gelmişti.

Daha sonra 1961 - 1963 yılları arasında Rus araştırmacı Igor Tjarkovsky kendi eşinde suda doğumu uygulamıştır. Igor Tjarkovsky, aslında bir kadın doğum doktoru değil, yüzme hocası olmasına rağmen yöntemi eşine kendi uygulamıştır. 

Daha sonraları 80'li yıllarda tüm Avrupa'da suda doğum yöntemi uygulanmaya başlamıştır ancak suda doğum Türkiye çok sık uygulanmayan bir yöntemdir. Çünkü doktorun, ebenin ve hemşirelerin suda doğum üzerine çok iyi bir eğitim alması gerekir.

Suda doğum için önceden uygun ekipmanın sağlanması gerekir. Hazırlanan küvetin doğum şartlarına uygun şekilde hazırlanması önemlidir. Küvetin boyutu, su ısısını ayarlaması gibi kriterler söz konusudur.

Türkiye'de diğer ülkelere göre doğum sayısı çok fazladır. Bu sebeple suda doğum insanlar arasında çok tercih edilmemektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat