Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suda doğum nasıl gerçekleşir?

28,147
kez izlendi
Puan: 3.31 / 5
Detaylı Açıklama

Suda doğum nasıl gerçekleşir?

Suda doğum yapılacak küvetin özellikleri

İçinde doğum yapılacak suyun içme suyuna yakın, steril ve hijyenik olması gerekir. Küvete giden su sistemindeki filtreler belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Suyun sıcaklığı 32-36 derece aralığında olmalıdır. Küvetin içindeki sistem suyu doğum bitene kadar aynı derecede tutulmalıdır. Böylece annenin üşümemesi, bebeğin doğduğu anda çok sıcak ya da çok soğuk bir ortamla karşılaşmaması sağlanmalıdır.

Suda doğum yapmaya karar vermiş anne adayının kendini buna zihinsel olarak hazırlaması gerekir. Suda doğumla ilgili yeterli bilgi edinmesi önemlidir. Aynı zamanda hamile, suda doğum öncesi nefes egzersizleri yapmalıdır. Gebelik boyunca anne adayının hareketli olması ve fazla kilo almaması tercih edilir.

Suda doğum öncesi yapılması gereken hazırlıklar

Anne adayında enfeksiyon olup olmadığını araştırmak için kan tahlili yapılır. Vajinal bölgede enfeksiyon araştırması için vajinal kültür alınır. Bebeğin kalp atışlarında sorun olmadığından emin olmak için kalp atışları dinlenir.

Acil bir durumda ilaç verebilmek için, anne ve bebeğin emniyeti sağlamak amacıyla damar yolu açılır. Anne adayı eğer o gün tuvalete çıkmadıysa lavman yapılır. Bağırsaklarının temizlenmesi suyun kirlenmesini ve enfeksiyon riskini azaltması açısından önemlidir.

Suda doğum

Rahim ağzı 4-5 cm olduğu zaman anne suya alınır. Sıcak suda bütün kaslar gevşediği için rahim ağzının açılması daha çabuk gerçekleşir. 

Doğum sancıları olduğunda anne adayı korkar, korktuğu zaman kasılır ve bu nedenle bebeğin aşağıya inmesi güçleşir, rahim ağzı zor açılır. Bu kısırdöngüyü kesmek, anneyi rahatlatmak için suda doğum yapılır. 

Suda olan gebenin kasları gevşediği için ağrıyı daha az hisseder böylece ağrı kesici ihtiyacı azalır. Ağrıya dayanamayan anne adayına tansiyonunu düşürmeyecek ağrı kesiciler verilir.

İlerlemeyen travay oluşursa yani bebeğin doğum kanalı içindeki ilerleyişi durduysa, doğum ilerlemiyorsa bunun nedenleri araştırılır.

Bebek yanlış pozisyonda olabilir ya da beklenenden daha iridir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında anne sudan çıkarılır ve doğum normal veya sezaryen gerçekleştirilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat