Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Suda doğan bebek nasıl nefes almaya başlıyor?

5,506
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Suda doğan bebek nasıl nefes almaya başlıyor?

Bebek anne karnında oksijeni plasentadan göbek kordonu aracılığıyla alır. Gebeliğin 10. haftasından itibaren dış ortamdaki solunuma hazırlık amacıyla solunum kaslarının ve diyaframının düzenli ve ritmik olarak hareketi başlar.

Yeni doğan bebeklerde ilk refleks olan solunum refleksi doğum kanalından çıktıktan sonra başlar. Fakat suda doğumda bebek, anne rahmindeki suyla aynı ısıdaki başka bir suya geçiş yaptığında o ilk solunum refleksi uyarılmamış olur ve nefes alma başlamaz.

Bebeğin kafası sudan çıktığı anda yanağı, özellikle ağız ve burun kısmı havayla temas ettiğinde bebek, diving refleksiyle (dalgıç refleksi) nefes almaya başlar ve akciğerleri çalışır. 

Diving refleksi sayesinde bebek suyu yutmaz böylelikle enfeksiyon riski de azalır. 

Doğumdan sonra bebeğin kafası sudan 5-60 saniye arasında tamamen çıkarılmalıdır. Bebeğin kafası dışarıda, vücudu suyun içinde, annenin göğsünde kalır. Böylece bebeğin fazla üşüme riski yoktur. 

Annenin ve bebeğin sağlık durumu iyiyse ikisi de henüz sudayken bebeğin emzirilmesi faydalıdır. Çünkü bebek emmeye başladığında anneden oksitosin hormonu salgılanır. Bu hormon rahmin toparlamasını, kanamanın fazla olmamasını ve plasentanın daha kolay çıkmasını sağlar. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat