Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Su çiçeği yetişkinlerde de görülür mü?

194,113
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Su çiçeği yetişkinlerde de görülür mü?

Su çiçeği bulaşıcılığı en yüksek olan enfeksiyonlardan biridir. Atak hızı %70'tir. Bir sınıfta hiç su çiçeği geçirmemiş 100 kişi varsa, 1 çocuk su çiçeği olduğu zaman 70 çocuğun da su çiçeği olma ihtimali var.

Bulaşıcılığı çok yüksek bir hastalıktır. Bu nedenle aşının olmadığı dönemde genelde çocuklar okul çağı öncesi ve okul çağında bu hastalığı geçirmekteydi. Şu anda aşılanmayla hastalık oranı azalmaktadır. Ancak su çiçeği döküntü olmadan, klinik bulgu vermeden de geçirilebilir.

Erişkinler dikkat!

Bir erişkin ben geçirmedim diyorsa gerçekten geçirmediğini anlamak için kanda antikor düzeyine bakılabilir. Antikor düzeyi eğer negatif ise hastalığı geçirmemesi için su çiçeği aşısı yaptırabilir. Çocuklarda da şu anda 2 doz yapılıyor. 13 yaşında büyük çocuklarda da ilk doz yapılır, 2. doz genelde 2 ay sonra yapılabilir.

Erişkindeki su çiçeği hastalığı çocuğa göre daha ağır seyretmekte ve komplikasyonları daha fazla olmakta. Bu nedenle belli bir yaşın üzerinde su çiçeği 10 yaşın üzerinde geçiren çocuklarda su çiçeği virüsüne yönelik antiviral ilaç kullanılabilmektedir.

Yetişkinlerde daha ağır geçiyor

Erişkinler hastalığı geçirebiliyor ve daha ağır atlatıyor çocuklara göre. Yetişkinlerde de çocuk gibi döküntülü dönemi 1 haftadır. Tedavi ateşe ve kaşıntıya yöneliktir. Hastalığı geçiren yetişkinin başkalarına bulaştırmaması için evde istirahat etmesi önemli.

Yetişkinlerde komplikasyonlar daha ağır olmakta. Mesela enfeksiyon olduğu zaman ya da bir komplikasyon olduğu zaman daha ağır seyretmekte. Su çiçeğinin çok nadir görülen birçok komplikasyonu var. İleriye yönelik sekel bırakabilecek basit komplikasyonlar olabiliyor. Bunlar erişkinlerde çocuklara göre biraz daha ağrı seyretmekte.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat